قیمت طلا و دولت مستعجل روحانی

، ۰۲ تیر ۱۳۹۲

و لایجرمنکم شنئان قومٍ الّا تعدلوا. إعدلوا هو أقرب للتقوی

طلا و ارزدر یک هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار و طلا دچار افت شدیدی گشت و برخی از دوستان این افت قیمت را به عمدی بودن افزایش قیمت توسط برخی از احزاب و گروه‌های سیاسی نسبت دادند.
حقیقت این است که افت قیمت طلا به تصمیم دولت آمریکا به عدم خرید اوراق قرضه و ارائه محرک‌های اقتصادی بیشتر (1) مربوط می‌گردد. در اثر این تصمیم دولت آمریکا، قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهش شدید پیدا کرده و قیمت دلار اندکی افزایش پیدا کرده است.
در اثر کاهش قیمت جهانی طلا، قیمت طلا در بازارهای ایران نیز به شدت کاهش یافته و باعث عرضه طلای ذخیره شده توسط مردم به بازار شده است. از آنجا که طلا و دلار در بازار ایران به عنوان ذخیره حفظ سرمایه مورد استفاده قرار می‌گیرند و کالاهایی موازی محسوب می‌شوند، افت قیمت طلا بر روی قیمت دلار تأثیر گذاشته و حباب قیمتی دلار نیز تا حدودی شروع به شکستن کرده است. این کاهش قیمت جهانی با انتخاب آقای روحانی یک هم‌زمانی تصادفی داشته است که طبیعتا برخی از هواداران آقای روحانی نیز از آن استفاده سیاسی خود را برده‌اند.

بنابراین، انتخاب آقای روحانی به جز یک تأثیر روانی اولیه، علت اصلی کاهش قیمت دلار و طلا نبوده و هیچ گاوبندی نیز در پس کار وجود ندارد.

افت قیمت پس از ثبت نام هاشمی و پیروزی روحانی
پس از ثبت نام آقای هاشمی و نیز پیروزی آقای روحانی، قیمت ارز و طلا کاهش اندکی داشت که تقریبا بلافاصله جبران گردید. علت این کاهش قیمت مقطعی، تأثیر روانی صرافان بر مشتریان بود. بازاریانی که موافق ریاست جمهوری آقای هاشمی بودند، با عنوان این که با حضور ایشان ثبات بر مدیریت اقتصادی حاکم می‌شود، باعث شدند تا به صورت مقطعی جوی روانی برای فروش ارز ایجاد شود؛ اما چون در واقع هیچ تغییری در وضعیت اقتصادی بروز نکرده بود، قیمت بلافاصله به وضعیت اولیه بازگشت.
اما همین بازی مقطعی سیگنال روانی مطلوب را به برخی از مخاطبین بازار ارز فرستاد و باعث شد که برخی از آرای به سبد آقای هاشمی روحانی سرازیر شود. جا دارد در این جا کسانی که عرضه سیب‌زمینی را علت رأی آوری احمدی‌نژاد و تخلف انتخاباتی عنوان می‌کردند، در اینجا توضیح دهند که آیا آراء هاشمی روحانی در اثر این چنین بازی حلال می‌باشد؟

نامردی‌ها از کجا بود؟
البته بازی طلا و ارز به همین تمیزی و پاکیزگی هم نبوده است. حقیقت این است که دلار در بازار ایران قیمت حبابی داشته و به همین دلیل با افت جهانی قیمت طلا، این حباب نیز شروع به تخلیه شدن کرده است.
در 2 سال گذشته که تحریم‌های شدید و ناجوانمردانه‌ای علیه اقتصاد ایران اعمال شده بود، دولت دچار مشکلات زیادی برای انتقال ارز به داخل کشور گردید. در عین حال، افراد سیاسی اصول‌گرا و اصلاح‌طلب با عنوان کردن “صحبت کردن دولت از تأثیر تحریم‌ها فرافکنی است”، “علت افت قیمت ریال، کارشکنی دولت است”، “دولت می‌خواهد با گران کردن دلار، کسری بودجه خود را تأمین کند” (2)، “80 درصد علت افزایش قیمت دلار سوءمدیریت است”(3) و مواردی از این دست باعث شدند که علاوه بر محدودیت‌های تحمیل شده خارجی، ناآرامی روانی بسیار زیادی نیز در داخل ایجاد شود و اقدامات دولت برای کنترل بازار ارز کمتر تأثیرگذار باشد.
در اثر کاهش دسترسی دولت به دلارهای نفتی، عدم عرضه دلار توسط صادرکنندگان (بفرمایید تجار و سرمایه‌داران محترم و وطن پرست!) و بازی روانی سیاسیون، بیش از 20 میلیارد دلار ارز و 2 تا 3 میلیون عدد سکه طلا در خانه‌های مردم ذخیره و از بازار خارج شده است. (4)
رسانه‌هایی که امروز مدام قیمت ارز را با علاقه کمتر و کمتر اعلام می‌کنند، در آن زمان قیمت ارز را بیشتر و بیشتر اعلام می‌کردند. به طور مثال، فارس نیوز در حالی قیمت لحظه‌ای دلار را 2850 اعلام می‌کند که صرافان آن را با کراهت به قیمت 3090 می‌فروشند.
این جنگ روانی داخلی بیشتر توسط اصولگرایان به دولت تحمیل شده بود، و نه اصلاح طلبان یا طیف آقای هاشمی. هر چند با رفتارهای انتخاباتی برخی اصولگرایان مشخص گردید که مرزهای کمرنگی بین برخی آنها و آقای هاشمی وجود دارد؛ اما بهرحال نمی‌توان و صحیح نیست آقای هاشمی را به کارشکنی متهم کرد؛ و قطعا آقای روحانی را به هیچ کارشکنی نمی‌توان متهم کرد.

در عین حال، می‌توان گفت که اقدامات تخریبی اصولگرایان علیه دولت احمدی‌نژاد پاس گلی طلایی بود که اینک به نفع آقای روحانی وارد دروازه شده است.

برای اطلاع بیشتر از دلایل مختلف افزایش دلار به این مطلب مراجعه نمایید. (5)

———————————

توضیح تکمیلی در مورد فرایند کاهش قیمت

به نظر من، فرایند کاهش قیمت این طوری بوده:
۱- تغییرات روانی در جامعه، بدون تغییر در واقعیت اقتصادی، کاهش ضعیف قیمت دلار
۲- کاهش شدید قیمت طلای جهانی، و در نتیجه کاهش قیمت طلا در ایران
۳- عده‌ای برای حفظ ارزش سرمایه‌هاشون، شروع به فروش بیشتر طلا به نفع ریال کردن؛ قیمت طلا کاهش یافت.
۴- چون بر خلاف همه دنیا، دلار و طلا در ایران به طور یکسان و موازی برای ‌حفظ ارزش دارایی‌ها استفاده می‌شن، با افت قیمت طلا و طبیعتا افزایش ارزش ریال، افراد شروع به فروش دلار کردن و مقداری از حباب قیمتی دلار از بین رفت. علت اصلی‌ش هم وجود آمادگی روانی برای خوب شدن اقتصاد بوده؛ چون حباب قیمتی طلا نه به برابری واقعی، بلکه بیشتر به وضعیت روانی مردم ربط داشته.

نکته مهم
از بازی‌های احتمالی بازاری‌ها یا سیاسیون برای تأثیر بر وضعیت روانی مردم نمی‌شه صرفنظر کرد، اما میزان اون رو نمی‌شه تخمین زد.
باید در نظر داشت که سرمایه‌داران هوادار آقای هاشمی روحانی، منفعتشون در افزایش قیمت دلار هست، چون دارایی‌ها و سرمایه‌های آنها بیشتر به صورت ارز یا کالاست و با کاهش قیمت ریال، منفعت بیشتری کسب خواهند کرد.

لذا بر فرض هم که این افت قیمت یک بازی روانی توسط آنها باشد، این بازی از حدی بیشتر ادامه نخواهد یافت.

۱) https://goo.gl/LGA6z
۲) https://goo.gl/GaVuU
۳) https://goo.gl/GAhUk
https://goo.gl/tXinz
۴) https://goo.gl/PYZrW
۵) http://iranhami.blogfa.com/post/1647

#روحانی #بازار_ارز

کلیدواژه‌ها: ،


2 Comments for this entry

 • مسعود

  با سلام .
  بد نیست در صورت دسترسی به آمار با توجه به روند صعود و نزول قیمت جهانی و تاثیر آن بر بازار ایران مقایسه ای بین ضریب این تاثیرات در چند سال اخیر صورت گیرد ، البته که همه ی عوامل بر بازار تاثیر گذارند ولی سرمایه های کلانی برای جابجایی و تاثیر گذاری بر بازار لازم است که اصلا با سرمایه ی موجود در دسترس مردم عادی(یارانه ها) قابل تحقق نیست .

  • محمد کجباف

   متأسفانه دسترسی و نیز وقت لازم برای بررسی جامع بر اساس روند صعود و نزول قیمت جهانی رو ندارم.
   اما اجمالا می‌شه گفت که تأثیر یارانه‌ها بر تورم، صرفا یک دروغ بزرگ گوبلزی بود.
   کلیه سرمایه هدفمندی، 40 هزار میلیارد تومن بود که مابازای اون از جای دیگه کسر شده بود و در نتیجه نقدینگی کل رو افزایش نمی‌داد. در حالی که بدهی بانکی معوقه‌ی اعلام شده (اون‌هایی که کلا دوره‌اش سررسید شده و مدت زیادی هم ازش گذشته) فقط برای 6 بدهکار بزرگ بانکی نزدیک به 70 هزار میلیارد تومان هست.
   در حالی‌که سرمایه‌های اندک مردم به صورت غیرمتمرکز در اقتصاد پخش می‌شه، و به خصوص دهک‌های ضعیف اون مبالغ رو خرج خورد و خوراک می‌کنن؛ مبالغ وام‌های کلان به صورت متمرکز در دست سرمایه‌داران کلان هست و برای کسب سود بیشتر ممکنه وارد هر معامله‌ای در بازار ارز، طلا، دارو، واردات یا صادرات بشه.

Leave a Reply