اعتصاب غذا – یک انسان چه مدت می‌تواند بدون غذا و فقط با نوشیدن آب زنده بماند؟

، ۱۴ فروردین ۱۳۹۲

این متن را مدتی قبل به صورت کامنت ذیل این مطلب (http://bit.ly/VHNsK8) نوشته بودم، دیدم بد نیست به عنوان یک پست مستقل بیاورم. #اعتصاب_غذا

ماهاتما گاندی در اعتصاب غذا

ماهاتما گاندی در اعتصاب غذا

مدت زمانی که انسان می تواند بدون خوردن غذا و فقط نوشیدن آب زنده بماند، به عوامل متعددی وابسته است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در مورد «گرسنگی کامل (توتال استارویشن)» به معنی اینکه فرد هیچ غذایی مصرف نکند و فقط آب بنوشد، گرداوری اطلاعات قابل اطمینان دشوار است. زیرا چنین شرایطی غالبا در «اعتصاب غذا»ی زندانیان واقع می شود که به طور مشخص از ابتدا تحت نظر کامل نیستند.

به هر حال می توان مواردی را در تاریخ یافت که تا حد زیادی معتبر هستند.

«مایکل پیل» در سرمقاله ی شماره 315 «بریتیش مدیکال ژورنال» (سال 97) در باره ی موارد مختلف اعتصاب غذا بحث کرده است. او از نظر پزشکی مواردی را که بین 28 تا 40 روز غذا نخورده اند، معرفی کرده است. در اکثر موارد اعتصاب غذا (به اجبار یا به اختیار فرد) شکسته شده است، اما تقریبا در تمامی موارد، مشکلات جدی در سلامت افراد اعتصاب کننده به وجود آمده بوده.

«کیرباس د» و همکاران در سال 2008 در مقاله ای در مجله ی «Ideggyogy Sz» در مورد زندانیانی صحبت کرده اند که بین 190 تا 366 روز در اعتصاب بوده اند، اما مشخصا اعتصاب هیچ کدام از آنها، کامل نبوده و از مواد خوراکی اندک و ویتامین استفاده می کرده اند.

ماهتما گاندی در سن 74 سالگی (8 می 1933)، اعتصاب غذایی کرد که 21 روز طول کشید. وی در این مدت فقط آب نوشید.

اعتصاب غذای «بابی ساندز» و 9 جمهوری خواه دیگر ایرلندی در سال 81 بین 46 تا 73 روز به طول انجامید که با مرگ آنها خاتمه یافت. گفته شده است زندانیان اعتصاب کرده در این مدت فقط آب و «نمک» استفاده می کردند.

کتاب گینس رکورد اعتصاب غذا را 94 روز ذکر کرده است که البته ظاهرا مورد قبول همه به ویژه پزشکان نیست.

از نظر پزشکی، زنده ماندن انسانی که الکترولیت های لازم را (به ویژه نمک) به مدت بیش از 3 تا 4 هفته دریافت نکند، حتا اگر آب بنوشد، امکان پذیر نیست.

از نظر فیزیولوژی، در یک فرد طبیعی، در روند گرسنگی شدید، پس از 3 هفته بدن اصطلاحا به خوردن خودش مشغول می شود. یعنی به تجزیه و استفاده از ماهیچه‌های خود مشغول می‌شود. در این شرایط سلول های عصبی و مغز نیز که تنها قادر به مصرف گلوکز (قند خون) هستند، مجبور به مصرف دیگر «درشت مغزی‌ها» مانند چربی و سپس پروتئین می شوند واختلال های عصبی در پی آن شایع است.

بسیاری از صدمات و اختلالات در گرسنگی بیش از 40 روز قابل برگشت نیست. یعنی حتا اگر اعتصاب کننده، اعتصاب غذا را بشکند، آثار منفی اعتصاب غذا بر روی دستگاه های داخلی وی خواهد ماند و حتا ممکن است کشنده باشد.

*پسنوشت: توجه کیند که بابی ساندز در سن 28 سالگی دست به اعتصاب غذا زد و در هنگام مرگ کور و کر شده بود (به علت گشنگی بسیار) و امکان حرکت نیز نداشت.

کلیدواژه‌ها:


Leave a Reply