اگر 9 دی نبود…

، ۱۰ دی ۱۳۹۱

اینکه شرایط فعلی را معلول وقایع گذشته بدانیم، امری منطقی است. میزان اهمیت این وقایع را اما، با پاسخ به این پرسش می‌توان یافت که: اگر این «واقعه» حادث نمی‌شد، شرایط کنونی ما چه بود؟

مرور اخبار، تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های قبل از هر واقعه‌ی مهم، یکی از آموزنده‌ترین کارها برای فهم تاریخ سیاسی است.

در باره‌ی حماسه‌ی 9 دی، تحلیل‌های قبل و بعد این حادثه و روند تاریخی ـ سیاسی تاثیر گرفته از این حماسه، کاملا مشهود و روشن است و در اکثر منابع قابل ارزیابی است.

به عنوان مثال، قسمتی از سرمقاله‌ی 28 دسامبر 2009 (7 دی 1388، یک روز بعد از عاشورا) گاردین (1) با عنوان «ایران: اعتراضی که از مردن امتناع می کند» را بازخوانی می‌کنیم. سرمقاله این طور آغاز می شود:

بی‌فایده است اگر گمانه‌زنی کنیم که آیا جنبش اپوزیسیون در حال رشد [جنبش یا فتنه‌ی سبز] به نقطه‌ی اوج دست یافته است. ولی پس از تظاهرات آخر هفته‌ی معترضان که در آن دست کم هشت نفر ـ و احتمالا تعداد بسیار بیشتری [!] ـ گشته شدند، ما می‌دانیم که جنبش [سبز] به طور فوق العاده‌ای هم بازپس زننده و هم در حال گسترش است. [منظور از حرکت بازپس زننده یا ارتجاعی (resilient) اصطلاحا حرکتی است که در صورت مقابله و سرکوب آن، بیشتر شعله‌ور می‌شود.]

و در پایان سرمقاله، می‌نویسد:

تا کنون رژیم [جمهوری اسلامی] با استفاده از شبهه نظامیان بسیج و سپاه پاسداران قادر بوده است که وقایع را کنترل کند، ولی 15 روز تعطیلات مذهبی دیگر خواهد آمد، که هر کدام مورد توجه برای اعتراضات بیشتر خواهد بود. پرسش این است که چه گروهی [جنبش سبز یا بسیج و سپاه] زودتر شکست خواهد خورد، و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که هر کدام از طرفین در موضع عقب نشینی باشند.

دو روز بعد، حماسه‌ی 9 دی بود. مردمی که گاردین و دیگر رسانه‌های غربی آنها را عاملان و کارمندان رژیم جمهوری اسلامی می‌نامند (2)، چنان حضوری بر هم زدند، که جنبشِ «امتناع کننده از مردن» و «فوق العاده در حال گسترش» راهی قبر شد و با حضور مفتضحانه‌ی تنها چند هزار نفر در 25 بهمن، مرگ آن رقم خورد.

حدود یک سال بعد، موسوی و کروبی دستگیر و به حبس خانگی رفتند (3)، کمترین واکنشی از جنبش دیده نشد ـ همان جنبشی که گاردین در بالا توصیفش کرد و نشانی از عقب نشینی در آن نمی‌دید. و اوضاع تا به امروز همین است.

تظاهرات 9 دی در تهران

 

  1. http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2009/dec/29/iran-protest-violence-standoff
  2. http://www.guardian.co.uk/world/2009/dec/30/iran-protests
  3. http://persian.euronews.com/2011/02/28/iranian-opposition-leaders-mousavi-and-karroubi-reportedly-arrested

 

نظرات در گوگل پلاس

کلیدواژه‌ها: ، ،


5 Comments for this entry

1 Trackback or Pingback for this entry

Leave a Reply