دفاع دکتر توکلی از دولت اعتدال – آیا احمدی نژاد در حفظ سطح نقدینگی سه برابر روحانی بهتر عمل نکرد؟

، ۱۷ مهر ۱۳۹۳

م. آشنا – ۱۷ مهر ۱۳۹۳

۱- دکتر احمد توکلی، مرد همیشه منتقد مجلس که از دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی تا خاتمی مخالف سیاست‌های اقتصادی همه دولت‌ها بوده است و در دوران احمدی‌نژاد به اوج نقادی خود رسید، این بار مقاله زیر را در حمایت از دولت باسوادهای معتدل نوشته است:
http://alef.ir/vdcdzo0xfyt0ok6.2a2y.html?244501
مشاهده این دفاعیه از توکلی بسیار عجیب است، چون او ۸ سال به طور مداوم بر طبل تأثیر نقدینگی بر تورم کوبید و از روز آغازین دولت احمدی‌نژاد تا روز پایانی آن به انتقاد و انگ‌زنی مشغول بود. توکلی به قدری در این ۸ سال بدیهیات اقتصادی را تکذیب کرد که آن بدیهیات باورنکردنی شد. احمد توکلی در کنار عوامل رسانه‌ای هاشمی رفسنجانی مانند فؤاد صادقی و سهراب زند – نویسنده مشترک سایت‌های hashemirafsanjani.ir و alef.ir – هنوز همان رویه هشت سال گذشته را ادامه می‌دهد. اما این بار برای اولین بار مرد همیشه منتقد مجلس در نقش وکیل‌الدوله ظاهر شده و رگ گردنش از تحریفات منتقدین دولت بیرون زده.

در ادامه مطلب به برخی از ایرادات مقاله احمد توکلی و نیز تناقضات رفتاری او اشاره می‌کنم.

۲- پنهان‌سازی اعداد و مقایسه بر اساس اعداد بی‌ربط یکی از مهم‌ترین ابزارهای پروپاگاندا است. در مقاله احمد توکلی که برای دفاع از رشد نقدینگی بیشتر از ۳۰ درصدی در سال اول دولت اعتدال نوشته شده، بعضی اعداد پنهان شده اند. مثلا در مورد سال‌های احمدی‌نژاد ‘درصد رشد نقدینگی’ را نوشته؛ و در مورد سال اول روحانی، ‘حجم رشد نقدینگی’ را. همچنین، توکلی نمودار رشد نقدینگی سال‌های پیش از احمدی‌نژاد را در خود ذکر نکرده، که باعث می‌شود خواننده برای تشخیص موارد خاصی نیاز به جستجوی منابع دیگر داشته باشد. از جمله این موارد آن است که خواننده بخواهد روند رشد نقدینگی را در دو دولت خاتمی و احمدی‌نژاد و نیز با سال اول دولت روحانی مقایسه کند و صداقت انتقادات بی‌سابقه او در این ۸ سال را ارزیابی کنند.

نمودار ناقص رشد نقدینگی – نقل از سایت الف

۳- احمد توکلی در این مقاله خود به درستی مقایسه ‘حجم نقدینگی’ را غلط می‌داند، در صورتی که در ۸ سال گذشته هر روز در مجلس ‘حجم نقدینگی’ را به رخ می‌کشید و آن را مؤثر در تورم می‌دانست. در عین حال، او در مقابل لجن‌مالی مخالفین دولت قبل در همین زمینه سکوت می‌کرد. نمونه آن مقاله زیر (در کنار مقالات بسیار متعدد ولی مشابه) که ‘حجم نقدینگی کل’ را در دولت‌های متوالی مقایسه کرده و نتیجه می‌گیرد که احمدی‌نژاد ۸۵ درصد نقدینگی کل تاریخ انقلاب را ایجاد کرده!
http://www.eghtesadeiranonline.com/vdcdxn0x5yt0ss6.2a2y.html
و مقاله زیر که بدون مقایسه با دولت‌های قبل، رشد نقدینگی دولت احمدی‌نژاد (۶ برابر) را بسیار زیاد می‌داند http://www.khabaronline.ir/detail/267501/Economy/macroeconomics

حقیقت تلح ‘واقعیت’ این است که آن را می‌توان به صورت مشابه بر علیه همه دولت‌ها دست گرفت. اگر مقایسه حجم نقدینگی کل صحیح باشد، برای همه دولت‌ها صحیح است، و اگر استناد به رشد نقدینگی درست باشد، برای همه چنین است. اما گاه انسان‌ها خود را متولی مفاهیمی مثل ‘عدالت’ یا ‘تخصص اقتصادی’ می‌دانند، و در شرایط مشابه رفتارهای متضاد پیش می‌گیرند. این رفتار قطعا شایسته انتقاد است.

۴- گویا دکتر توکلی لای قرآن را باز کرده و خوانده که “يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ”. در ۸ سال گذشته شدت انتقادات دکتر توکلی به جایی رسید که رهبر در یک جلسه خصوصی انتقادات او را به ‘کینه’ تعبیر می‌کند؛ اما ایشان که خود را ولایت‌مدار می‌داند، رویه خود را تغییر نمی‌دهد. اما امروز – با ۴ سال تأخیر – خود را با تذکر رهبر انطباق می‌دهد و می‌نویسد: «از نظر سیاسی حفظ امید مردم و تقویت حداکثر وحدت ممکن در وضعیت کنونی بسیار اهمیت دارد، وقتی انتقاد بر اساس محکمی استوار نباشد، تلقی به کارشکنی می‌شود و چیزی جز دلسردی و بغض و عداوت نمی‌زاید. چیزی که قطعاً به سود دشمنان این ملت شریف است.»

یادآوری می‌کنم، آیا در سال ۸۸ مشابه همین دروغ‌پراکنی‌ها در مورد حجم نقدینگی و گم شدن ۱ میلیارد پول نفت و لکه دار کردن حیثیت علی کردان تأثیری بر از بین رفتن وحدت و کاهش امید مردم نداشت و باعث بغض و عداوت نشد؟ اما تولید و تکثیر ۵ میلیون نسخه سی‌دی ۹۰ سیاسی که مشابه همین ادعاهای سایت مشرق را بر علیه دولت احمدی‌نژاد تکرار کرده بود، کسی را به یاد آیات قرآن نیانداخت. هنوز هم تولید همین دروغٔ‌ها (از جمله کشف گونی‌های چک و بهره‌برداریّای چند صد میلیاردی احمدی‌نژاد و نزدیکانش از پول فروش نفت و مانند آن) دکتر توکلی را به یاد آیات قرآن نمی‌اندازد. شاید احمدی‌نژاد ‘لا اله الا الله’ی متفاوت با روحانی می‌گوید؛ وگرنه چیز باعث می‌شود که یک انتقاد غلط (در عین حال با ادبیات محترمانه) به دولت روحانی رگ غیرت دکتر توکلی را بجنباند؟

۵- جهت اطلاع بیشتر، در مورد پنهان‌کاری هدف‌مند احمد توکلی و مغالطه‌های گذشته او، چند لینک و رفرنس ذکر می‌کنم.
الف) اعداد افزایش نقدینگی در ۱۷ سال متوالی نشان می‌دهد که ضریب افزایش نقدینگی در دولت احمدی‌نژاد کمتر از دولت خاتمی بوده است. لینک زیر:
http://www.eghtesadeiranonline.com/vdcf1xd0jw6dvea.igiw.html

به جدول انتهای مطلب مراجعه کنید، خودتان ضریب افزایش نقدینگی در بازه‌های ۸ ساله محاسبه کنید. من اعداد جدول را به نمودار تبدیل کرده‌ام:

نمودار نرخ رشد نقدینگی در ۱۷ سال گذشته

نمودار نرخ رشد نقدینگی در ۱۷ سال گذشته

* بازه‌های هشت ساله: چون عدد مربوط به سال ۷۶ در جدول وجود ندارد، مجموع نقدینگی در سال ۸۵ را بر عدد سال ۷۷ و نقدینگی سال ۹۳ را بر عدد سال ۸۵ تقسیم کنید. با توجه به این که می‌توان نقدینگی سال اول را تحت تأثیر برنامه دولت قبل دانست، این بازه‌ها منطقی به نظر می‌رسد.
عدد محاسبه شده برای دولت خاتمی ۷.۹ برابر و برای دولت احمدی‌نژاد ۴.۹ دهم برابر است.
* اگر محاسبه بالا را نمی‌پذیرید (به خاطر نبود اعداد سال ۷۶ و نقص عدد سال ۹۳) می‌توانید نسبت‌ها را در بازه‌های ۷ ساله محاسبه کنید. (سال ۸۴ بر ۷۷ و ۹۲ بر ۸۵) این بار به اعداد ۵.۶۸ و ۴.۶۳ می‌رسید.
* اگر به اعداد نرخ رشد نقدینگی در دولت خاتمی توجه کنید، متوجه می‌شوید که سال اول دولت مقدار آن زیر ۲۰ بوده و به تدریج تا نزدیک ۳۵ افزایش یافته؛ اما در دولت احمدی‌نژاد نرخ رشد نقدینگی از ۳۵ شروع شده و تا نزدیک ۱۵ کاهش یافته؛ در دو سال ۸۸ و ۸۹ (وقایع ۸۸ و هدفمندی) مقداری بیشتر شده و صرفا در ۲ سال آخر و هم‌زمان با بحران تحریم‌ها دوباره به ۳۰ نزدیک شده. این کنترل نقدینگی در حالی بوده که دولت احمدی‌نژاد می‌توانست به جای کاهش بدهی‌های باقی مانده از دولت‌های خاتمی و هاشمی و پر کردن صندوق ذخیره ارزی، یک صندوق خالی به همراه بدهی‌های افزایش یافته تحویل دهد.

اما احمد توکلی که دکترای اقتصاد دارد و همیشه منتقد سیاست‌های سه دولت قبل بوده، هیچ وقت ترغیب نشد که سیاست‌های مدیریت نقدینگی دولت احمدی‌نژاد را نسبت به دولت‌ خاتمی تحسین کند.

امروز توکلی می‌پرسد که کدام سال احمدی‌نژاد را باید با سال اول روحانی مقایسه کرد. اما او – به لطف حذف اعداد از نمودار – مجبور نمی‌شود توضیح بدهد که در دولت خاتمی صرفا ۲ سال تورم زیر ۲۶ وجود داشته که آن هم سال‌های ابتدایی آن دولت و تحت تأثیر شکست سیاست تعدیل اقتصادی دولت قبل بوده است؛ اما در دولت احمدی‌نژاد ۴ سال رشد نقدینگی زیر ۲۶ بوده، و ۲ سال آخر آن تحت تأثیر سیاست‌های دولت قبل و ۲ سال آخر آن تحت تأثیر تحریم‌های کمرشکن به بالای ۲۶ رسیده است. حتی در سال ۸۹ که سیاست هدفمندی اجرا شده، رشد نقدینگی بسیار کمتر از مقادیر نرمال دولت خاتمی بوده و سال بعد دوباره به زیر ۲۰ برگشته.

اما می‌بینیم که همیشه دکتر احمد توکلی با سیاست‌های هدف‌مندی و مسکن مهر با ادعای افزایش نقدینگی (و در نتیجه تأثیر بر تورم) مخالفت کرده است. آیا فهمیدید که چطور ۱ > ۱۰؟ آیا می‌بینید که چطور بعضی افراد زل می‌زنند به دوربین و به دروغ می‌گویند احمدی‌نژاد بیشترین نقدینگی تاریخ را ایجاد کرد؟

ب) احمد توکلی در ۸ سال گذشته بر ارتباط بین نقدینگی و تورم تأکید مستمر داشت. این مقاله در سال ۸۵ منتشر شده که تورم ۲۸ سال پیش از خود را با حجم و رشد نقدینگی مقایسه کرده است:
http://www.farsnews.com/printable.php?nn=8502170148
نتیجه مقاله این است که رابطه مستقیمی بین این دو وجود ندارد. در برخی سال‌ها افزایش نقدینگی باعث کاهش تورم می‌شود و در برخی سال‌ها کاهش نقدینگی باعث افزایش تورم می‌شود. عدد پایه پولی و ضریب فزاینده و محل هزینه‌کرد بودجه‌ها و بحران‌های اقتصادی جهانی و بحران‌های سیاسی می‌توانند علاوه بر رشد حج نقدینگی بر تورم تأثیر بگذارند. اما دکتر توکلی همیشه سیاست‌های دولت قبل (از جمله سیاست هدفمندی یارانه‌ها و مسکن مهر) را از زاویه میزان نقدینگی ایجاد شده نقد می‌کرده، و نه تأثیر آن بر افزایش تولید، رفع تبعیض، تقویت مردم مناطق محروم، و یا ایجاد جریان مهاجرت معکوس.
یعنی حتی آن رشد نقدینگی بیشتری که در دولت خاتمی بوده لزوما دلیل بر بد بودن عملکرد دولت خاتمی نیست، و برای قضاوت صحیح‌تر باید اثر رشد نقدینگی در دیگر جنبه‌های اقتصاد را ارزیابی کرد.

ج) مقاله زیر ضمن مقایسه تورم در سال‌های متعدد (باز هم با اطلاعات ناقص) به تأثیر انتظارات تورمی و انتظارات ضد تورمی بر رابطه بین نقدینگی و تورم اشاره می‌کند.
http://www.donya-e-eqtesad.com/news/519924/
* آیا کسی به خاطرش می‌آید که کسانی در طی سال‌های ۹۰ تا ۹۲ تهدیدهای زیر را تکرار کنند: “شعب ابی‌طالب در پیش است”، “قطحی خواهد شد”، “قصد دارند دلار را ۲۰۰۰ تومن کنند”، “قصد دارند دلار را ۳۰۰۰ هزار تومن کنند”، “دولت برای جبران کسری بودجه می‌خواهد دلار را گران کند”، “۸۰ درصد مشکلات اقتصادی ناشی از سوءمدیریت و افزایش نقدینگی و فقط ۲۰ درصد در اثر تحریم‌هاست”.
* اگر موارد بالا را به خاطر دارید، آیا همه این افراد،‌ خودشان یا برادرشان جزو کسانی نبوده‌اند که ارتباط مستقیم با سفارت‌خانه انگلیس داشته‌اند؟ آیا همه این افراد، کسانی نبوده‌اند که از واقعه حمله به سفارت انگلیس حمایت کرده باشند؟ آیا این افراد کسانی نبوده‌اند که در دولت جدید با اکثریت آرا به برقراری سریع رابطه با انگلیس خبیث اصرار کرده‌اند؟

۶- یکی از دوستان مطلبی بازنشر کرده بود در مورد این که “عبدالحلیم خدام” نزدیک‌ترین یار حافظ اسد، نفوذی غرب و عامل اسرائیل بوده است.
https://plus.google.com/105930857428086481637/posts/NkRFNdU4UCr
آیا زمانی می‌رسد که ما چشم باز کنیم و نفوذی‌های ۳۵ سال اخیر را شناسایی کنیم؟
آیا رابطه بین واردکنندگان منسوجات از چین و اروپا و فروشندگان صنایع نساجی به بخش خصوصی بررسی شده است؟
اگر ایمان به خدا و پیغمبر نبود، می‌شد همان طور که برخی صدها باجناق در دولت قبل کشف کردند (باجناق‌هایی که بعدها از دولت اخراج شدند) ما هم بگوییم چطور خانه‌های انقلابیون پاپتی در سال‌های پس از انقلاب آپگرید شد و فرزندان آنها چطور و در کجا شاغل شدند، و مانند آن.
اما دل ما خوش است که خدا و پیامبرش بر وضعیت ما ناظر هستند و آنها که زندگی مردم را تباه می‌کنند روزی تقاص پس خواهند داد.

چنانچه گفتم، حقیقت تلح ‘واقعیت’ این است که آن را می‌توان به صورت مشابه بر علیه همه دولت‌ها دست گرفت.
اگر در سال آینده مصداق‌های بی‌انصافی انقلابیون سابق بر علیه خود آنها استفاده شود، سال‌های پرچالشی را پیش رو داریم که حمایت امثال توکلی تأثیر ناچیزی در کاهش چالش‌ها خواهد داشت.

پس نوشت:
حتی رسانه انگلیس خبیث هم از انگلوفیل‌های ایرانی منصف‌تر است. بی‌بی‌سی در گزارش زیر نشان می‌دهد که چگونه در طول دولت احمدی‌نژاد قدرت خرید (عدد تراز شده) مردم در دهک‌های متفاوت به سمت ‘انصاف’ حرکت کرده است. به این صورت که اقشار ضعیف با یا بدون یارانه زندگی‌شان بهبود یافته و اقشار مرفه با یا بدون یارانه هزینه‌شان به نسبت درآمدشان بیشتر شده است.

این در حالی است که بسیاری از اصول‌گراها، راست‌های مدرن و چپ‌های حکومتی سیاست‌های عدالت‌خواهانه احمدی‌نژاد در ۸ سال گذشته را ‘توزیع فقر’ می‌خوانده‌اند.
http://www.bbc.co.uk/persian/blogs/2014/09/140802_l44_nazeran_rohani_subsidies.shtml

کلیدواژه‌ها: ، ،


Leave a Reply