شاهد عینی تولد نظام پترودولار

، ۰۹ شهریور ۱۳۹۳

“پترودولار به زبان ساده یعنی قیمت گذاری صادرات نفت بر اساس دلار. نفت لزوما نباید بر اساس دلار قیمت گذاری شود. نفت صادراتی می‌تواند بر اساس یورو، ین ژاپن، فرانک سوئیس، طلا، و خیلی چیزهای دیگر قیمت گذاری شود، ولی در واقعیت، کل بازار جهانی نفت بر اساس دلار قیمتگذاری می‌شود.

راستش من از نزدیک شاهد تولد نظام پترودولار بودم. اولین حضور رسمی من در کاخ سفید در سال 1974 بود، یک گروه کوچک پنج نفره بودیم که با هلمت سانوفیلد، مشاور قایم مقام امنیت ملی وقت، دیدار کردیم (او نفر دوم بعد از هنری کسینجر بود). در ابتدای دهه‌ی هفتاد، قیمت نفت حدود 2 دلار در هر بشکه بود؛ در پایان دهه‌ی هفتاد، نفت حدود 12 دلار در هر بشکه شد [به بحران نفت 1973 به دلیل مساله‌ی اعراب و فلسطین اشاره نمی‌کند!]؛ این یک شوک نفتی بود، قیمت نفت به طور سرسام آوری بالا می‌رفت و از کنترل خارج شده بود، صف‌های طویلی در پمپ بنزین‌ها بود… نسلی از آمریکایی‌ها آن روزگار را به خوبی به یاد می‌آورند.

ما در کاخ سفید بحث می‌کردیم که در مورد این شرایط باید چه کار کنیم و یکی از پیشنهادهایی که ما در موردش بحث کردیم این بود که ارتش آمریکا، عربستان سعودی را اشغال کند، ما میدان‌های نفتی را محفوظ کنیم و دور آنها محدوده‌ی نظامی ایجاد کنیم، نفت را استخراج کنیم و با قیمت منصفانه‌ای (منصفانه برای ما) بفروشیم. البته ما پول نفت را به عربستان می‌دادیم. ما نمی‌خواستیم پول آنها را بدزدیم! نمی‌خواستیم نفت آنها را بدزدیم! فقط می‌خواستیم قیمت را تعیین کنیم. خوشبختانه آن نقشه عملی نشد ولی این نشان می‌دهد که چه استیصالی در آن زمان وجود داشت.

ولی پس چه اتفاقی افتاد؟ چرا ما به عربستان سعودی حمله نکردیم؟ پاسخ این است که [هنری] کسینجر و سعودی‌ها به یک توافق دست یافتند. سعودی‌ها گفتند که باشه! ما نفت را بر اساس دلار قیمتگذاری می‌کنیم. به این ترتیب نقش دلار به عنوان مرجع اصلی معاملات نفتی جا افتاد. در عوض، ما موافقت کردیم که بقای تاج و تخت خاندان سعودی را از طریق تقویت امنیت ملی آنها، تضمین کنیم. در آن زمان عربستان ارتش ضعیفی داشت و همسایگان بدی که دشمنش بودند، مثل ایران و دیگر کشورها…”

ــ جیم ریکاردز
مشاور تهدیدات اقتصادی و جنگ نامتقارن سیا و پنتاگون

Jim Rickards, Financial Threat and Asymmetric Warfare Advisor for both the Pentagon and CIA


منبع

اظلاعات بیشتر در مورد پترودولار:
http://en.wikipedia.org/wiki/Petrodollar
http://en.wikipedia.org/wiki/Petrocurrency

کلیدواژه‌ها: ، ،


Leave a Reply