فتوای آیت الله خامنه‌ای در مورد حلیّت و حرمت ژلاتین

، ۳۱ فروردین ۱۳۹۳

پرسش: من در آمریکا زندگی می کنم. خیلی از ماستهای میوه ای و ژله ها و محصولات دیگر دارای ژلاتین گاوی و گوسفندی (غیر از خوک) هستند که غیرحلال ذبح شدند آیا خوردن آنها برای من مجاز است؟

بسمه تعالی
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

حلیّت و حرمت ژلاتین دایرمدار موادی است که از آنها تهیه می‌شود؛ که ژلاتين گياهى حلال است و ژلاتين تهيه شده از استخوان حيوان‌هاى حلال گوشت که ذبح شرعى نشده‌اند چنانچه ظاهر استخوان را قبل از تبديل به ژلاتين تطهير کنند، پاک و حلال است و اما ژلاتين تهيه شده از پوست حيوان حلال گوشت که ذبح شرعى نشده، نجس و حرام است و ژلاتين تهيه شده از اجزاى حيوانات حرام گوشت حرامند؛ و در هر صورت اگر ژلاتين داراى قسم حلال و حرام باشد و شما ندانيد آنچه مى‌خواهيد بخوريد از کدام قسم مى‌باشد، محکوم به حليت است.

ــ بخش استفتائات دفتر آیت الله خامنه‌ای

تصویر فتوای آیت الله خامنه ای در مورد حلیت و حرمت ژلاتین

برای دیدن تصویر فتوا، روی عکس کلیک کنید


پانوشت: چند روز پیش بانو زحمت کشیدند و استفتا کردند از رهبر در مورد خوردن ژلاتین. دستشون درد نکنه، هم بانو و هم رهبر. کلی از اغذیه را به سفره‌ی ما بر گرداندند!

درس مهمش برای من هم این بود که دیگه بر اساس دانسته‌های خودم، خود استفتائی (!) نکنم و همیشه از مرجع تقلیدم استفتا کنم! سه سال و اندی الکی یک سری چیزها رو بی‌خودی نمی خوردم…

کلیدواژه‌ها: ، ، ،


2 Comments for this entry

 • مسیح

  سلام.
  من تازه با نوشته های شما اشنا شدم.
  البته چون خیلی شعر رو دوست دارم از سایت ایات غمزه با اشعار همسر مکرمه اشنا شده بودم.
  بعد هم اتفاقی رسیدم به این نوشته ها.

  اینکه آدم اونور باشه
  و باز بر عهد وارثین باشه
  خیلی حرفه

  شما من رو یاد این جمله شهید آوینی میندازید:

  دهکده جهانی واقعیت پیدا خواهد کرد، چه بخواهیم و چه نخواهیم. این حقیقت تنها ما را که شهروندان مطیعی برای این دهکده بزرگ نیستیم مضطرب نمی دارد و بلکه غرب را هم چه بسا بیش تر از ما به اضطراب می اندازد. ما شهروندان مطیعی برای دهکده جهانی نیستیم؛ این سخن نیاز به کمی توضیح دارد.

  موفق باشید.
  عاقبت ما و شما به خیر

Leave a Reply