هنر شکست خوردن از دشمن فرضی

، ۰۶ اسفند ۱۳۹۰

جدایی نادر از سیمینفرصتی دست داد تا فیلم جدایی نادر از سیمین(۱) را ببینم. در پایان فیلم متوجه شدم که بعضی از ما چه استعداد عجیبی داریم در اینکه یک دشمن فرضی برای خودمان به وجود آوریم، با این دشمن فرضی، نبرد کنیم، و در نهایت از آن دشمن فرضی شکست بخورم!

این متن، نقد فیلم جدایی نادر از سیمین نیست، نقد عملکرد بعضی از ماست نسبت به این فیلم.

فیلم در مورد چیست؟ در مورد رفتن یا ماندن در ایران؟ خیر! این فیلم راجع به «دروغ گفتن یا دروغ نگفتن» است. همانند فیلم «درباره ی الی»(۲).

«دروغ» یکی از گناهان کبیره است که کمتر گناهی در اسلام و ادیان الهی به اندازه ی آن مذمت شده است. همچینین «دروغ» بدترین یا یکی از بدترین رذایل اخلاقی بشر است. همین که فیلم سازی در تقبیح «دروغ» و معضلات ناشی از «دروغ گفتن» فیلمی بسازد، قابل تقدیر است. حال آنکه فیلم از نظر فیلمنامه و بازی بازیگران نیز در سطح قابل قبولی است.

آیا فیلم چهره ی غیر واقعی از ایران و ایرانی ها نشان داده است؟ خیر!

آیا فیلم به مذهب یا عقیده ای توهین کرده است؟ خیر!

آیا فیلم چهره ای سیاه از ایران نشان داده است؟ تقریبا خیر!

قبل ای اینکه مرا متهم کنید به نفهمیدن منظور فیلم، باید بگوییم که بنده تمامی این مطالب را خوانده و دیده ام:

ـ تبلیغ بهائیت در جدایی نادر از سیمین! (۳)
ـ در «جدایی نادر از سیمین» سیاه‌‌نمایی درون کشور و غرب‌پرستی افراطی حاکم است (۴)
ـ «جدایی نادر از سیمین» دولتی ترین فیلم ضدایرانی است (۵)
ـ مستند- جدایی نادر از سیمین (۶)
ـ مسعود فراستی: “جدایی نادر از سیمین” فیلم خوبی نبود! (۷)

من کسی هستم که ـ متاسفانه یا خوشبختانه ـ زیاد فیلم می بینم. شاید هفته ای ۲ تا ۴ فیلم ببینم. و دست کم به عنوان یک بیننده ی حرفه ای فیلم می توانم بگویم فیلم «جدایی نادر از سیمین» فیلم سیاهی نیست. فیلمی نیست که برای سیاه نمایی ایران و مردم ایران ساخته شده باشد. و حتا فیلمی است که بیننده را به فرک فرو می برد.

گفتم که این نوشته نقد فیلم نیست، نقد ماست. به نظر من بسیاری از افراد به اشتباه در دام کسانی افتادند که فیلم «جدایی نادر از سیمین» را فیلمی در مقابل جمهوری اسلامی یا حتا اسلام معرفی کردند و رقابت نابخردانه ای میان آن فیلم و فیلم «اخراجی ها» شایع ساختند (که احتمال دستیابی به منافع اقتصادی از ایجاد این رقابت کاذب هم، دور از ذهن نیست). اما چطور می توان پذیرفت فیلمی ضد نظام جمهوری اسلامی یا ضد اسلام باشد و در جشنواره ی فجر، نیمی از جوایز را نصیب خودش کند؟ آیا داوران فیلم جشنواره فجر همگی ضد انقلاب و ضد اسلام بودند و از فیلم هم سررشته ای نداشتند و نفهمیده اند که این فیلم ضد انقلاب یا ضد اسلام است؟! چنین نیست. من حتا می خواهم بگویم فیلم «جدایی نادر از سیمین» یک فیلم اسلامی است! زیرا این فیلم به تقبیح دروغ می پردازد؛ گناه کبیره ای که شاید تنها «کفر» در حد رذالت آن باشد.

و اگر اهل فیلم باشید و فیلم های دیگری از ایران را که گاه گاه جوایز مهم و غیر مهم خارجی را دریافت کرده اند دیده باشید، اذعان خواهید کرد که فیلم «جدایی نادر از سیمین»، بی شک بهترین فیلم مطرح ایرانی بعد از «بچه های آسمان»ِ مجید مجیدی(۸) در سطح جهانی است. چرا بی دلیل این فیلم را تخریب کنیم؟

نکته ی دیگر رفتار «اصغر فرهادی»(۹) در مراسم گلدن گلاب است(۱۰). شاید اصغر فرهادی طبق تعریف شما، «مذهبی» نباشد. اما بی شک مسلمان است و ایرانی. و صحبت های او در هنگام دریافت جایزه ی بهترین فیلم گلدن گلاب، نه ضد حکومت ایران بود و نه ضد اسلام. او گفت: «…ایرانیان، مردمی صلح جو و بسیار دوست داشتنی هستند.»(۱۱) که به نظر من سخنی است که در این زمانه به نفع ایران است.

به عنوان یک مسلمان، یک ایرانی، و یک طرفدار نظام مقدس جمهوری اسلامی، آرزو می کنم که فیلم اصغر فرهادی هر دو جایزه ی «بهترین فیلم خارجی» و «بهترین فیلمنامه ی اصلی» را از مراسم اسکار ۲۰۱۲ دریافت کند. (۱۲)

منابع

 1. http://www.imdb.com/title/tt1832382/
 2. http://www.imdb.com/title/tt1360860/
 3. http://iusnews.ir/?pageid=142280
 4. http://rajanews.com/Detail.asp?id=118021
 5. http://www.rajanews.com/detail.asp?id=115124
 6. http://raztv.ir/video+zygchqppwv
 7. http://raztv.ir/video+zygchqppwv
 8. http://www.imdb.com/title/tt0118849/
 9. www.asgharfarhadi.com
 10. http://youtu.be/KS5wkmgf6vQ
 11. http://www.cnn.com/2012/02/20/opinion/anderson-iranian-film/index.html
 12. http://oscar.go.com/nominees#foreign-language-film

کلیدواژه‌ها: ،


Leave a Reply