فکر می‌کنید ایران کدام زندانی آمریکایی را آزاد خواهد کرد؟

، ۱۶ بهمن ۱۳۹۲

اصلاحیه (با تشکر از +احسان الله ): اتهام اولیه‌ی سعید عابدینی «تشکیل کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت کشور و تبانی جهت ارتکاب جرم» بوده است که در نهایت برای «تشکیل کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت کشور» مجرم شناخته شده اند و رای در دادگاه تجدید نظر نیز تصدیق شده است. خبر معتبری مبنی بر شکایت خصوصی از سعید عابدینی، پیدا نکردم.


وندی شرمن، معاون وزارت خارجه‌ی آمریکا، در جلسه‌ی 15 بهمن 1392 (4 فوریه‌ی 2014) با کمیته‌ی روابط خارجه‌‌ی سنای آمریکا، سخنان جالبی گفت (1، 2). نکات مهم این سخنان را قبلا در اینجا (3) نوشته‌ام. علی نادری در اینجا (4) و وحید یامین پور نیز در اینجا (5) حاشیه‌هایی بر این سخنان خانم شرمن نگاشته اند. (ترجمه فارسی متن کامل سخنان شرمن، اینجا (6) است).

یک قسمت مهم از این سخنان، مربوط می‌شود به دقیقه 43:55 تا 44:30 (فیلم ریفرنس 2). در این قسمت، شرمن مدعی می‌شود که جان کری، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا، در جلسه‌ی 13 بهمن در مونیخ (7) از وزیر خارجه‌ی ایران، جواد ظریف خواسته است تا 3 تبعه‌ی آمریکایی زندانی در ایران را آزاد کند. نام این 3 تبعه عبارت است از:

1- رابرت لوینسون

2- سعید عابدینی

3- امیر حکمتی

رابرت لوینسون شهروند آمریکایی بود که در سال 2007 به جزیره‌ی کیش سفر کرد و بعد از آن مفقود شد. آمریکا ایران را متهم به ربودن لوینسون کرد و در عین حال ارتباط او با دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا را منکر می‌شد. ایران در اختیار داشتن لوینسون را انکار کرد (8). سال 2013 خبرگزاری آسوشیتد پرس فاش کرد که لوینسون برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می‌کرده است. روزنامه واشنگتن پست هم ادعا کرد که سیا برای سرپوش گذاشتن به این قضیه، موافقت کرده است غرامت دو نیم میلیون دلاری به خانواده‌ی لوینسون پرداخت کند (9). با این حال ایران همیشه از سرنوشت لوینسون ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

سعید عابدینی، کشیش ایرانی ـ آمریکایی بود که با تاسیس کلیسای زیر زمینی در ایران، از دختران سوء استفاده می‌کرد و به همین جرم در زندان است (10، 11). رسانه‌های آمریکایی و معارض ایران دستگیری او را به مسایل مذهبی ربط داده اند.

امیر حکمتی یک سرباز اطلاعاتی آمریکایی ـ ایرانی بود که به قصد نفوذ در سازمان اطلاعات ایران به ایران سفر کرد و دستگیر شد (12).

اگر چه پیشتر از این نیز ایران در آزادی 3 آمریکایی، سخاوتمندانه رفتار کرده بود (13)، سابقه‌ی کوتاه دولت یازدهم در مذاکرات، نشان داده است که این دولت برای عادی‌سازی شرایط و رفع تحریم‌ها حاضر است درخواست‌های مشروع و نامشروع آمریکایی‌ها را با سرعت بیشتری اجابت کند.

با توجه به ماجراهایی ذکر شده در مورد هر کدام از سه فرد مذکور، به نظر می‌رسد بخت «سعید عابدنی» برای آزادی بیشتر است. بر خلاف رابرت لوینسون، ایران دستگیری و زندان سعید عابدینی را انکار نکرده است و جرم او نیز جاسوسی نیست.

حال باید در انتظار نشست و دید که آیا دولت یازدهم به این خواسته‌ی خارج از موضوع آمریکا پاسخ می‌دهد یا خیر.

یک چیز برای من روشن است: اگر دولت هر کدام از این 3 فرد را آزاد کند، مثل همیشه، تشکری از آمریکایی‌ها دریافت نخواهد کرد و فقط سطح توقعات و درخواست‌های آنها بالاتر خواهد رفت.

از راست به چپ: سعید عابدینی، امیر حکمتی، رابرت لوینستون

از راست به چپ: سعید عابدینی، امیر حکمتی، رابرت لوینستون

در حین نوشتن این مطلب، پاسخ آقای ظریف به اظهارات وندی شرمن را در دویچه وله و سپس شبکه‌ی اول سیمای جمهوری اسلامی ایران، دیدم (14): dw.de/a-17410947

 

منابع:

1- Iran Policy and Negotiations Update
state.gov/p/us/rm/2014/221217.htm

2- NEGOTIATIONS ON IRAN’S NUCLEAR PROGRAM
foreign.senate.gov/hearings/negotiations-on-irans-nuclear-program

3- گفته‌های اخیر (۱۵ بهمن ۱۳۹۲) #وندی_شرمن در کمیته‌ی امور خارجه‌ی سنای آمریکا https://plus.google.com/+توحیدعزیزی/posts/AsB8jJHKUnN

4- سخنان دیروز وندی شرمن در کمیته سیاست خارجی سنای امریکا را جدی بگیریم https://plus.google.com/115368369675181677479/posts/88uhAhpvdwQ

5- فرین خانم شرمن! تو یک امریکایی اصیل هستی  https://plus.google.com/107100151494284088827/posts/HbRAop5Q4Y4

6- باشگاه خبرنگاران. متن کامل اظهارات گستاخانه شرمن در مورد برنامه هسته‌ای در سنا bit.ly/1ioAH2u

7- Reuters. U.S. and Iran meet to discuss final nuclear accord. Feb 2, 2014.
reut.rs/1lBDD1b

8- پایگاه خبری بهارنیوز. ماجراي راز آلود مفقود شدن رابرت لوینسون در كيش.  ۲۶ آذر ۱۳۹۲ baharnews.ir/vdcgwy9x.ak9ty4prra.html

9- بی.بی.سی. فارسی. رابرت لوینسون در ایران برای سیا اطلاعات جمع می‌کرد. 21 آذر 1392  bbc.in/1bsniSz

10- بولتن نیوز. سعید عابدینی کیست؟ bit.ly/1e4LJoT

11- گفتگو با دختری که قربانی انحرافات کشیش سعید عابدینی شد! bit.ly/1bHcbbs

12- مستند مهار شده. ماجرای امیر میرزای حکمتی.  aparat.com/v/pNiIK

13- رادیو فردا. ايران: دو آمريکايی به درخواست مقامات کشورهای دوست آزاد شدند. ۱۷ بهمن ۱۳۹۲؛ radiofarda.com/a/24336928.html

14 – آمریکا آرزوهایی دارد که دست‌یافتنی نیست plus.google.com/+توحیدعزیزی/posts/4AUbsfgG7Dx

کلیدواژه‌ها: ، ، ، ،


Leave a Reply