جاسوس‌ها بارانی نمی‌پوشند

، ۰۷ آذر ۱۳۹۲

3_days_of_the_condor_spyسه روز پیش خبر عجیبی به نقل از سخنگوی دولت، آقای محمدباقر نوبخت، روی خبرگزاری رسمی دولت (ایرنا) قرار گرفت با عنوان «آزادسازی هشت میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده‌ی ایران از سوی آمریکا». چنین خبری اگر چه با موافقتنامه‌ی ژنو همخوانی نداشت، اما با توجه به فضای سیاسی بعد از مذاکرات هسته‌ای ژنو،مورد توجه مخاطبین خاص و عام قرار گرفت.

طیف عام ایرانی می‌توانست سرعت عمل و دست و دلبازی(!) آمریکایی‌ها را علامتی از حسن نیت تلقی کند و اعتماد بیشتری به آمریکا پیدا کند، حال آنکه محور اسرائیل ـ عربستان و لابی‌های صهیونیست و جنگطلب واشنگتن با استناد به این اخبار می‌توانند فشار مضاعفی را برای سختگیری بیشتر در مذاکرات به دولت آمریکا وارد کنند و برنامه‌های تخریبی خود را سرعت ببخشند.

خبر به سرعت در سایت‌های خبری داخلی (مانند سایت خبری پر بیینده‌ی عصر ایران – bit.ly/1a71JVR) و سپس خارجی (مانند رسانه‌ی سعودی العربیه – bit.ly/196Yoqh) و روزنامه‌های داخلی مانند شرق و اعتماد منتشر شد.

همچنین این تیتر سریعا بر روی سایت‌های انگلیسی زبان قرار گرفت ( bit.ly/1eBTuWI  و http://nws.mx/1bpYIpX و bit.ly/18pgf1f ).

با اینکه کمتر از چند ساعت طول کشید تا تکذیبیه‌های این خبر منتشر شود و دروغ بودن آن معلوم گردد (و آقای نوبخت نیز با یک تاخیر عجیب نزدیک به 48 ساعته ولی به طور قطعی این خبر را تکذیب کرد – nimrooznews.com/33763)، تیتر مذکور هم اکنون در سطح جهان منتشر شده است.

در دنیای واقعی، جاسوس‌ها  بارانی یقه ایستاده نمی‌پوشند و کلاه شاپو بر سر نمی‌گذارند. آنها معمولی‌ترین آدم‌هایی هستند که می‌شود تصور کرد، در عین حال می‌توانند سرنوشت یک کشور را عوض کنند. جاسوس‌ها می‌توانند در هر لباسی باشند: نظامی، دانشجو، و البته ژورنالیست- حتا روزنامه‌نگار خبرگزاری ایرنا!

انتشار چنین تیتری، یک اشتباه تایپی، یک خطای فنی، یا یک قصور عادی نیست (همانطور که انتشار مقاله‌ی ضد ولایت حضرت علی ـ علیه السلام در عید غدیر، و کاریکاتور موهن به رزمندگان ایران در هفته‌ی دفاع مقدس اشتباه فنی نبود)!

انتشار این تیتر یک دروغ از مدل دروغ دلال‌های ماشین نیست. این تیتر، یک شلیک سیاسی ـ امنیتی است که می‌تواند بر کل کشور و مردم داخل ایران، تاثیر بگذارد. سازمان‌های اطلاعاتی ایران دقیقا چه عکس العملی نسبت به این قضیه نشان داده اند؟ آیا بر تن کردن لباس ژورنالیستی، چشمان مسوولان امنیتی ما را فریب داده است؟

کلیدواژه‌ها: ، ، ،


Leave a Reply