چرا پزشک ایرانی، شمای بیمار را آدم به حساب نمی‌آورد؟

، ۰۶ آذر ۱۳۹۲

bigstock-Mad-Surgeon-2923494-1024x682+Shahab Esf در کامنتها‌ی ذیل این پست [ bit.ly/1b290X0 ] نوشته بود:
…پزشکان ایرانی اساسا بیمار را «آدم» حساب نمی کنند که بخواهند توضیحی به او بدهند یا حتی گزینه های مختلف درمان و هزینه فایده های آن را برای بیمار شرح دهند.
این پزشکان انگلیس خبیث، لامصبا اینقدر برای مریض توضیح می دادند که حوصله مان سر می رفت گاهی! بعد جالب این که مکرر پیش می آمد می دیدی دکتر می رفت از کتابخانه یک کتاب از آن خیلی کلفت ها (!) که مشخصات همه داروهای عالم توش هست، برمی داشت مطالعه می کرد در مورد یک دارو قبل از تجویز. جلوی مریض! در این حد فروتن و انسان! اصلا هم کسی این را نشانه بیسوادی او نمی دانست.

پاسخ دادم: این مشکل پزشک نیست، مشکل سیستم درمان ماست. مقایسه ی پزشک شاغل در کشورهای صنعتی و پزشک ایرانی هم واقعا اشتباه است. چرا؟ بگذارید بجای صغرا کبرا کردن، 2 تا مثال ساده بیاورم.

1- من دخترم رو که ایران می بردم دکتر، یکی از بهترین فوق تخصص های نوزادان تحصیل کرده ی آمریکا، 11 هزارتومان ویزیت می گرفت (به پول اون موقع می شد حدود 4 – 5 تا پیتزا).
الان آمریکا دخترم رو می برم یک پزشک متخصص اطفال، 80 دلار از من می گیرد و چیزی حدود 120 دلار از بیمه. یعنی 200 دلار برای یک ویزیت. (به پول الان می شه چیزی حدود 15-16 تا پیتزا در آمریکا)
(واحد ها رو به پیتزا تبدیل می کنم که تفاوت رو حس کنید، چون اگه به دلار بگم، شما ممکن است  بگید که مخارج ایران که به دلار نیست! به هر چیز دیگه ای هم خواستید می تونم تبدیل کنم.)

2- توی بیمارستان دولتی، ویزیت اورژانس و یک عکس رادیولوژی قفسه سینه، با بیمه چیزی حدود 5-6 هزار تومان میشه، بدون بیمه، فکر کنم نهایتا -.40-50.- 20 تا 25 هزار تومان (با تشکر از +simin chegini ، قیمت ها تصحیح شد)
در آمریکا، ویزیت اورژانس و عکس رادیولوژی ساده چیزی در حدود 2500 دلار می شه! (بله صفرها درسته). حالا اگر بیمه داشته باشید، 500 دلارش رو خودتون می دید و بقیه رو بیمه. (لازمه 2500 دلار رو به پیتزا تبدیل کنم؟)

خب همین تفاوته که پدر من ـ که پزشک هستند ـ در ایران مجبوره روزی 80 تا بیمار ببینه، و مشخصه که فرصت نداره گزینه‌های درمانی و عوارض دارویی رو کامل براشون توضیح بده، اما همین ایشون اگر بیاند آمریکا، روزی 6-7 تا بیمار بیشتر نمی‌بییند و هم درامد بیشتری خواهند داشت (دلاری که مشخص است، ولی به نسبت پیتزا اگر حساب کنیم، بازهم دارمد بیشتری خواهند داشت) و هم بیماران راضی تر خواهند بود (چون وقت بسیار بیشتری برای هر یک از آنها صرف خواهد شد).

الان هم یک عده خشک مغز که اسلام را با عینک سوسیالیسم شوروی سابق می بینند، می خواهند حق ویزیت های مسخره و تعهدات ناچیز بیمه‌های درمانی را در ایران کمتر و محدودتر کنند، مثلا به خیال خودشان می خواهند به بیماران کمک کنند! در حالیکه در عمل حق بیمار را ضایع خواهند کرد. و وضع از این هم که هست، بدتر خواهد شد.
_____________________________________
پسنوشت:
متوسط درامد یک ایرانی در سال حدود ۷/۰۰۰ دلار و متوسط درامد یک آمریکایی حدود ۵۰/۰۰۰ دلار در سال است. (آمار بانک جهانی برای سال ۲۰۱۲)
بنابر این متوسط درامد سرانه ملی در آمریکا حدود ۷ برابر ایران است.
ویزیت رسمی یک پزشک عمومی در ایران حدود ۲ دلار  (۵۵۰۰ تومان) و در آمریکا حدود ۸۰ دلار است.
بنا بر این ویزیت پزشک عمومی در آمریکا حدودا ۴۰ برابر ویزیت پزشک عمومی در ایران است.
(البته لازم به ذکر است که در آمریکا،  تمام یا بیشتر از ۷۰-۸۰٪ ویزیت پزشک را بیمه پرداخت می کند.)

کلیدواژه‌ها: ، ،


2 Comments for this entry

Leave a Reply