تاریخ

رئیس سابق آژانس اطلاعات دفاع آمریکا: رشد گروه‌های افراط‌گرا در سوریه حاصل یک «تصمیم ارادی» از سوی دولت آمریکا بود

، ۱۹ آبان ۱۳۹۴

اخیرا دکتر محمد مرندی، در برنامه‌ی «کراس تاک» (1)rt.com/shows/crosstalk شرکت کرده است و مباحثه‌ای در باره‌ی سیاست روسیه و ایران در سوریه انجام داده است.(2)لینک این مباحثه در وب‌سایت شبکه‌ی آر.تی.:  rt.com/shows/crosstalk/321032-syria-russian-diplomacy-terrorism
دانلود این مباحثه (زبان انگلیسی، ۲۳۱ مگ): http://media.ageofinheritors.com/2015/11/CrossTalk-Russian-diplomacy-2015-11-06.mp4

در طی این مباحثه، دکتر مرندی اشاره می‌کند که رئیس سابق آژانس اطلاعات دفاع آمریکا اعتراف کرده است که آمریکایی‌ها از پیدایش گروه‌های تروریستی از قبیل «داعش» مطلع بوده اند، با این حال «تصمیم» گرفته اند که به مخالفان اسد در سوریه کمک کنند.

تحلیل‌های زیادی در مورد این مساله خوانده بودم اما نمی‌دانستم که یک مقام در این رده‌ی مهم و بالا چنین اعترافی کرده است.  از دکتر مرندی خواستم مدرکی در این مورد ارایه دهند و او لینک مصاحبه‌ی «مایکل فلین»(3)Lieutenant General Michael T. Flynn رئیس سابق آژانس اطلاعات دفاع آمریکا(4)Defense Intelligence Agency (DIA) با شبکه‌ی الجزیره را برایم فرستاد: (5)افشاگری بی‌سابقه ژنرال آمریکایی درباره حمایت آمریکا از داعش  farsnews.com/MediaDisplay.aspx?nn=13940525000648
لینک دانلود: http://media.ageofinheritors.com/2015/11/General-Michael-Flynn-on-rise-of-ISIL.mp4

الجزیره: …برای شفاف‌ شدن مسئله می‌پرسم. یعنی دولت [آمریکا] همان زمان می‌دانست که چنین گروه‌هایی [گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق] هستند و این تحلیل را هم دیده بود و شما هم علیه آن استدلال کرده بودید. خوب چه کسی به آن گوش نداد؟
فلین: خوب دولت.
الجزیره: یعنی دولت چشم خود را بست؟
فلین: نمی‌دانم چشم بستن باشد یا نه. به نظرم یک تصمیم بود، یک تصمیم از روی اراده بود.
الجزیره: تصمیمی از روی اراده برای حمایت از شورشی که عناصر سلفی، القاعده و اخوان المسلمین در آن حضور داشتند؟
فلین: این تصمیمی از روی اراده برای انجام آن چیزی بود که آن‌ها دارند انجام می‌دهند. و شما واقعا باید از رئیس‌جمهور سوال کنید که واقعا او دارد چه کار می‌کند و چه سیاستی در دستور کار است؟ چون این واقعا بسیار بسیار گیج‌کننده است. مهدی من امروز اینجا نشسته‌ام و نمی‌دانم که دقیقا (سیاست دولت آمریکا) چیست.

دکتر مرندی در همان برنامه‌ی تلوزیون آر.تی. به طرف آمریکایی مباحثه می‌گوید اگر کسی چند ماه قبل این حرف را می‌زد که آمریکا عامدانه گروه‌های تروریستی را حمایت کرده است، متهم به پردازش تئوری توطئه می‌شد، در حالی که امروز کسی که خودش در زمان شکل گیری داعش رئیس اطلاعات پنتاگون بوده است، این حرف را می‌گوید. (نقل به مضمون)

* * *

این ماجرا من را یاد مصاحبه‌ی فرید زکریا با همین دکتر مرندی در سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) می‌اندازد.(6)متاسفانه این مطلب از روی وب‌سایت سی.ان.ان حذف شده است، اما نسخه‌ای از این مصاحبه را می‌توانید از اینجا دریافت کنید:  http://media.ageofinheritors.com/2015/11/Fareed-Zakaria-Mohammed-Marandi-2009.mp4  فرید زکریا که به خاطر ناآرامی‌های بعد از انتخابات ۸۸ با مرندی تماس گرفته بود و از پاسخ‌های وی راضی نبود، بنا کرده بود به توهین کردن به شخص مرندی و تصریحا او را با تملق گویان دوره‌ی کمونیستی شوروی قیاس کرد و از عاقبت کارش می‌ترسانید!! مرندی با آرامش خاصی به طور مودبانه پاسخ توهین‌های فرید زکریا را داد و در آن حین اشاره کرد که در حین جنگ عراق ـ ایران، دو بار تحت بمباران شیمیایی صدام قرار گرفته است. سلاح‌های شیمیایی‌ای که اروپا و آمریکا در اختیار صدام قرار داده بودند. زکریا حرف مرندی را قطع کرد و با متهم کردن مرندی به دروغگویی، ادعا کرد که تنها کمک آمریکا به صدام، در زمینه‌ی فناوری‌های کشاورزی بوده است!!

این در حالی بود که طبق مطالب منتشر شده تا آن زمان، دست کم ۱۷ شرکت آمریکایی (بعضاً در تعامل با شرکت های انگلیسی) به ارسال تسلیحات شیمیایی و میکروبی به عراق شرکت داشتند. براساس گزارش کمیته سنای آمریکا در ۲۵ مه و ۷ اکتبر سال ۱۹۹۴ با عنوان «صادرات دو منظوره ادوات جنگی و شیمیایی آمریکا و تأثیر آنها بر پیامدهای سلامتی جگ خلیج فارس»، از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۹ محموله های بسیاری از مواد میکروبی را شرکت های آمریکایی مخفیانه به درخواست و بیمه نامه اداره بازرگانی آمریکا به عراق ارسال شده بود.(7)توانمندی شیمیایی عراق مدیون چه کسانی بود؟
bit.ly/1MU8W59 

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در ۳۰ دسامبر ۲۰۰۲ اعلام کرد اسناد پراکنده بیانگر آن است که دونالد رامسفلد، وزیر دفاع کنونی آمریکا، زمانی که عراق علیرغم کنوانسیون های بین المللی، تقریباً هر روزه، از سلاح های شیمیایی استفاده می کرد، به عنوان مأمور سیاسی به بغداد سفر کرد. در ادامه این گزارش تصریح شده است ارتباط آمریکا با صدام در طول سال های قبل از حمله اش به کویت در سال ۱۹۹۰ شامل تبادل اطلاعات در سطح وسیع، فراهم کردن بمب های خوشه ای از طریق یک شرکت قدیمی به نام “چی لین ” و سهولت دستیابی عراق به مواد شیمیایی و میکروبی از سیاست های سری آمریکاست.(8)همان (9)پرده‌برداری از فروش سلاح‌های شیمیایی توسط آمریکا، آلمان، آنگلیس و فرانسه به صدام، بحرین و سوریه farsnews.com/newstext.php?nn=13931225000235 

اما جالب‌تر آن بود که در سال ۱۳۹۲، فارین پالیسی فاش کرد که آمریکا در زمان حمله‌ی شیمیایی صدام به ایران، مستقیما به عراق کمک‌های اطلاعاتی و استراتژیک نیز کرده است؛(10)آمریکا در زمان حمله شیمیایی صدام به ایران، به عراق کمک می‌کرد bbc.in/1WKEUWm به قسمی که اگر آن کمک‌ها وجود نداشت، احتمالا جنگ در سال چهارم یا پنجم با شکست کامل عراق خاتمه می‌یافت.(11)CIA Files Prove America Helped Saddam as He Gassed Iran atfp.co/18VlRfl

فارن پالیسی می‌نویسد: در ۱۹۸۸ در کوران جنگ بین ایران و عراق، آمریکا با توجه به تصاویر ماهواره‌ی متوجه شد که ایران به زودی با استفاده از نقاط ضعف خطوط دفاعی عراق به برتری استراتژیک دست خواهد یافت. مقامات اطلاعاتی آمریکا اطلاعات مربوط به موقعیت نیروهای ایرانی را به عراق دادند، در حالی که «کاملا آگاه بودند» که ارتش صدام از سلاح‌های شیمیایی از جمله سارین، گاز عصبی مرگبار استفاده خواهد کرد.

لازم به ذکر است که فرید زکریا یکی از خبرنگاران تحصیل کرده و معتدل آمریکایی است! با این حال اینچنین خود را در میان دوربین‌های رسانه‌ی سلطه به نادانی می‌زند و واقعیت‌های مشهود را مخفی می‌سازد.

مراجع   [ + ]

1. rt.com/shows/crosstalk
2. لینک این مباحثه در وب‌سایت شبکه‌ی آر.تی.:  rt.com/shows/crosstalk/321032-syria-russian-diplomacy-terrorism
دانلود این مباحثه (زبان انگلیسی، ۲۳۱ مگ): http://media.ageofinheritors.com/2015/11/CrossTalk-Russian-diplomacy-2015-11-06.mp4
3. Lieutenant General Michael T. Flynn
4. Defense Intelligence Agency (DIA)
5. افشاگری بی‌سابقه ژنرال آمریکایی درباره حمایت آمریکا از داعش  farsnews.com/MediaDisplay.aspx?nn=13940525000648
لینک دانلود: http://media.ageofinheritors.com/2015/11/General-Michael-Flynn-on-rise-of-ISIL.mp4
6. متاسفانه این مطلب از روی وب‌سایت سی.ان.ان حذف شده است، اما نسخه‌ای از این مصاحبه را می‌توانید از اینجا دریافت کنید:  http://media.ageofinheritors.com/2015/11/Fareed-Zakaria-Mohammed-Marandi-2009.mp4 
7. توانمندی شیمیایی عراق مدیون چه کسانی بود؟
bit.ly/1MU8W59 
8. همان
9. پرده‌برداری از فروش سلاح‌های شیمیایی توسط آمریکا، آلمان، آنگلیس و فرانسه به صدام، بحرین و سوریه farsnews.com/newstext.php?nn=13931225000235 
10. آمریکا در زمان حمله شیمیایی صدام به ایران، به عراق کمک می‌کرد bbc.in/1WKEUWm
11. CIA Files Prove America Helped Saddam as He Gassed Iran atfp.co/18VlRfl

، ۱۹ آبان ۱۳۹۴
در گروه: تاریخ, سیاسی

Leave a Comment : more...

ایران و انگلیس: از تسخیر سفارت تا رابطه

، ۰۴ مرداد ۱۳۹۴

 #برجام_نوشت – بازخوانی مواضع سیاسیون در برهه‌های حساس سال‌های اخیر
چهار سال پیش در چنین روزی – البته توی پاییزشون – یک عده جوان در اعتراض به یک چیزی قرار بود جلوی سفارت انگلیس تجمع کنن. در این حین و بین، خودشون نفهمیدن چی شد که یک مینی‌بوس اون‌ها رو سوار کرد و به باغ قلهک منتقل کرد. بعد نفهمیدن چی شد که وارد سفارت انگلیس شدن. تن‌ها چیزی که متوجه شدن این بود که یک هو شعارها تند شد و ۲-۳ نفر بالا رفتن و بقیه هم د ِ برو.
Iran, Britain
سابقه داستان
پس از موش‌دوانی انگلیس در قضایای ۸۸ و نیز مذاکرات هسته‌ای، دولت دهم سیاست کاهش تنبیهی مبادلات تجاری از آن کشور را پیش گرفت. به صورتی که فقط از ۸۹ تا ۹۰ نزدیک به ۴۰٪ صادرات انگلیس به ایران کاهش پیدا کرد. این اقدام خیلی بی‌سر و صدا توسط وزارت صنایع (و نه وزارت خارجه) و با ارزیابی وابستگی‌های صنایع ایرانی پیگیری شد تا آن‌ها بتوانند زنجیره تأمین خود را جایگزین کنند.
http://kusarevelayat.parsiblog.com/Posts/3744در آذر ۱۳۹۰ – یعنی پس از ضربه کاری دولت به انگلیس – ناگهان مجلس به فکر مقابله با انگلیس افتاد و بدون مشورت با دولت طرح دو فوریتی قطع روابط با انگلیس را تصویب کرد. لاریجانی گفت: «کاهش رابطه اول راه است»؛ بروجردی گفت:‌«این روند باید در قبال دیگر کشورهایی که رفتاری مشابه انگلیس با ایران دارند نیز تکرار شود». ولایتی هم با این طرح موافقت کرد!
آن زمان کلا همه انقلابی بودند.خبر آنلاین جزو رسانه‌هایی بود که برای این طرح پیام بازرگانی پخش می‌کرد: ‌http://khabaronline.ir/detail/186761/Politics/parliament
و تیترهایش دولت را مخالف این اقدام انقلابی نشان می‌داد: «لاریجانی: انگلیس بداند که کاهش رابطه با آنها، تازه اول راه ایران است/مخالفت دولت با قطع رابطه اقتصادی با انگلیس»
http://www.khabaronline.ir/detail/186759/Politics/parliament
عجیب نیست که دولت ِ احمدی‌نژاد ِ کله‌شق با قطع دفعی رابطه اقتصادی با انگلیس مخالفت کرده بود!؟
این قطع دفعی روابط ضربه جدی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی وارد کرد. عدم توجه به همکاری برخی بانک‌های انگلیسی در دور زدن تحریم دلار هم ضربه دیگری به اقتصاد کشور زد و جزو عوامل افزایش قیمت دلار شد.
رویه مجلس را مقایسه کنید با رویه تدریجی آمریکا در کاهش مبادلات ایران به نحوی که شرکت‌ها فرصت جایگزینی بازار یا زنجیره تأمین خود را داشته باشند.و اینک حمله
تقریبا هم‌زمان با طرح فوریتی مجلس، قالیباف شهردار تهران مدعی غصبی بودن باغ قلهک و قطع ۳۰۰ اصله درخت در آن باغ شد.
هم‌زمان با بازی‌های باند رسانه‌ای همشهری و دو روز بعد از مصوبه مجلس، یک عده جوان جوگیر و نادان به سفارت انگلیس وارد شدند.
دانشجویان مدعی شدند که بجز با دستور رهبر سفارت را ترک نمی‌کنند. سردار رادان با حضور در جمع آن‌ها مدعی شد که او طبق دستور رهبر آن‌ها را از سفارت بیرون می‌کند.
http://shafaf.ir/fa/news/87346
http://shafaf.ir/fa/news/312682
اما علی لاریجانی و صادق لاریجانی از این اقدام حمایت کردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ‌حرکتی که تعدادی از دانشجویان در برابر سفارت انگلیس انجام دادند نمادی از افکار عمومی ملت ایران است. صادق لاریجانی گفت: حمله به سفارت خواست ملت بود.
emruznews.com/2011/11/post-8300.php
emruznews.com/2011/11/post-8302.php
«مجلس نیز پس از بازدید سفرای برخی کشورهای خارجی از باغ قلهک، خبر از بررسی طرحی سه فوریتی برای “تنبیه” این افراد داده است!»
http://www.roozonline.com/persian/archive/archivenews/news/article/-f6cab34fda.html
اما رهبر و رئیس جمهور علیه این واقعه موضع گرفتند
khabaronline.ir/detail/189214/Politics/government
http://ebrat.ir/?part=news&inc=news&id=46286
بعدها دانشجویان هم فهمیدند که بازی خورده اند: http://majmahezbollah.ir/?p=379بهرحال این اقدام باعث تغییر معادله‌های سیاسی شد:
۱- تصویر ایران از کشوری که ضربه دیپلماتیک به انگلیس وارد کرده تبدیل شد به کشور بی‌منطقی که به تعهدات بین‌المللی پایبند نیست.
۲- به جای ضربه اقتصادی به انگلیس، ایران موظف شد ۱ میلیون پوند خسارت به انگلیس پرداخت کند و همچنین صنایع ایرانی بدون فرصت جایگزینی زنجیره تأمین، مجبور به قطع مبادلات شدند.
۳- مشکلات بیشتری در راه دور زدن تحریم دلار پیش آمد که در افزایش قیمت دلار تأثیر داشت.ماه عسل
امروز نزدیک به ۴ سال از آن واقعه گذشته است. دولت عوض شده، و برجام عزت‌مندانه‌ای با آمریکا و انگلیس و سایر کشورهای قدرت‌مند امضا شده است. دولت فعلی به دنبال تنش‌زایی نیست و عقلانیت دیپلماتیک در همه رویه‌های سیاسی آن حضور جدی دارد!
این دولت، به شدت مورد حمایت آقای لاریجانی است، به نحوی که ایشان رأس امور دیروز را صرفا لایق اظهار نظر در مورد سیب‌زمینی می‌داند. دولت مورد حمایت آقای لاریجانی امروز به دنبال برقراری ارتباط با همان کشورهایی که آن زمان مجلس تهدید به تنبیه آن‌ها و قطع روابط سیاسی می‌کرد.
هم‌زمان وزیرخارجه، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس، و علاءالدین بروجردی در مورد لزوم برقراری رابطه با همان کشور استعمارگر انگلیس صحبت می‌کنند و آن را به نفع هر دو کشور می‌دانند
http://goo.gl/EOBz90
http://tik.ir/fa/news/95080
http://www.entekhab.ir/fa/news/175252
امروز دیگر خبرآنلاین هم رویه وارونه پیش گرفته برای ایجاد رابطه با انگلیس رپرتاژ آگهی می‌رود.
khabaronline.ir/detail/396496
و نکته جالب این که وزارت خارجه بریتانیا سطح هشدار خود برای سفر به ایران را در حالی تغییر داد که حامیان حمله آن روز به سفارت انگلیس در جایگاه‌های قبلی خود حضور دارند. «وزیر امور خارجه بریتانیا بخشی از دلیل این تغییر را “کاهش خصومت [با بریتانیا] در دولت رئیس جمهور روحانی” عنوان کرده است.»
http://www.bbc.com/persian/iran/2015/07/150725_l26_uk_travel_iran_advice_nulear_deal

پانوشت:
۱- به عمد از بررسی رویه‌های احمد توکلی اجتناب کردم.
۲- اگر اکانتم را حذف نکرده بودم، امروز می‌شد به پست‌های آن روز در مورد وقایع حمله به سفارت استناد کرد.
۳- چه حرصی می‌خورد قالیباف. چقدر از پاس‌های رسانه‌ای او را رقیب حقوق‌دانش گل کرد!
۴- کسی در مورد تلون در فضای سیاسی ایران مطلب نوشته بود؟
دیانت‌شان هم عین سیاست‌شان است!

، ۰۴ مرداد ۱۳۹۴
در گروه: اقتصادی, تاریخ, خاطره, سیاسی

Leave a Comment :, , , , , , , more...

شاهد عینی تولد نظام پترودولار

، ۰۹ شهریور ۱۳۹۳

“پترودولار به زبان ساده یعنی قیمت گذاری صادرات نفت بر اساس دلار. نفت لزوما نباید بر اساس دلار قیمت گذاری شود. نفت صادراتی می‌تواند بر اساس یورو، ین ژاپن، فرانک سوئیس، طلا، و خیلی چیزهای دیگر قیمت گذاری شود، ولی در واقعیت، کل بازار جهانی نفت بر اساس دلار قیمتگذاری می‌شود.

راستش من از نزدیک شاهد تولد نظام پترودولار بودم. اولین حضور رسمی من در کاخ سفید در سال 1974 بود، یک گروه کوچک پنج نفره بودیم که با هلمت سانوفیلد، مشاور قایم مقام امنیت ملی وقت، دیدار کردیم (او نفر دوم بعد از هنری کسینجر بود). در ابتدای دهه‌ی هفتاد، قیمت نفت حدود 2 دلار در هر بشکه بود؛ در پایان دهه‌ی هفتاد، نفت حدود 12 دلار در هر بشکه شد [به بحران نفت 1973 به دلیل مساله‌ی اعراب و فلسطین اشاره نمی‌کند!]؛ این یک شوک نفتی بود، قیمت نفت به طور سرسام آوری بالا می‌رفت و از کنترل خارج شده بود، صف‌های طویلی در پمپ بنزین‌ها بود… نسلی از آمریکایی‌ها آن روزگار را به خوبی به یاد می‌آورند.

ما در کاخ سفید بحث می‌کردیم که در مورد این شرایط باید چه کار کنیم و یکی از پیشنهادهایی که ما در موردش بحث کردیم این بود که ارتش آمریکا، عربستان سعودی را اشغال کند، ما میدان‌های نفتی را محفوظ کنیم و دور آنها محدوده‌ی نظامی ایجاد کنیم، نفت را استخراج کنیم و با قیمت منصفانه‌ای (منصفانه برای ما) بفروشیم. البته ما پول نفت را به عربستان می‌دادیم. ما نمی‌خواستیم پول آنها را بدزدیم! نمی‌خواستیم نفت آنها را بدزدیم! فقط می‌خواستیم قیمت را تعیین کنیم. خوشبختانه آن نقشه عملی نشد ولی این نشان می‌دهد که چه استیصالی در آن زمان وجود داشت.

ولی پس چه اتفاقی افتاد؟ چرا ما به عربستان سعودی حمله نکردیم؟ پاسخ این است که [هنری] کسینجر و سعودی‌ها به یک توافق دست یافتند. سعودی‌ها گفتند که باشه! ما نفت را بر اساس دلار قیمتگذاری می‌کنیم. به این ترتیب نقش دلار به عنوان مرجع اصلی معاملات نفتی جا افتاد. در عوض، ما موافقت کردیم که بقای تاج و تخت خاندان سعودی را از طریق تقویت امنیت ملی آنها، تضمین کنیم. در آن زمان عربستان ارتش ضعیفی داشت و همسایگان بدی که دشمنش بودند، مثل ایران و دیگر کشورها…”

ــ جیم ریکاردز
مشاور تهدیدات اقتصادی و جنگ نامتقارن سیا و پنتاگون

Jim Rickards, Financial Threat and Asymmetric Warfare Advisor for both the Pentagon and CIA


منبع

اظلاعات بیشتر در مورد پترودولار:
http://en.wikipedia.org/wiki/Petrodollar
http://en.wikipedia.org/wiki/Petrocurrency

، ۰۹ شهریور ۱۳۹۳
در گروه: اقتصادی, تاریخ, سیاسی

Leave a Comment :, , more...

آمریکا چگونه ۲۵% الکتریسیته‌ی هسته‌ای خود را از اورانیوم روسیه تهیه کرد؟!

، ۲۲ تیر ۱۳۹۳

پرسش: به طور کلی آیا تحقیقات انجام شده در مرکز شما، تاثیر لازم را بر روی دولت برجای گذاشته است؟ آیا دولت از نتایج تحقیقات شما استفاده می‌کند؟

پاسخ: …در مورد یکی از بزرگترین موفقیت‌های مرکز «بلفر»* باید به پروژه‌ی خلع سلاح هسته‌ای کشورهای تازه استقلال یافته‌ی اتحاد جماهیر شوروی اشاره کنم.

ما از همان جنگ سرد می‌دانستیم که آینده‌ی هسته‌ای، آینده‌ای بسیار خطرناک است. ما همیشه از خود می‌پرسیدیم که این آرسنال هسته‌ای، درصورت ادامه‌دار شدن، منجر به چه اتفاقاتی خواهد شد؟

از همین رو به مطالعه بر روی این موضوع پرداختیم. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و با توجه به اینکه کلاهک‌ها و سلاح‌های هسته‌ای زیادی در کشورهای بلوک شرق نظیر اوکراین، قزاقستان، و بلاروس باقی مانده بود، مطالعات ما به این موضوع معطوف شد که آمریکا و روسیه چگونه باید در مورد سلاح‌های هسته‌ای به توافق دست یابند. در سال ۱۹۹۳ و پس از اینکه کلینتون به ریاست جمهوری رسید و پس از اینکه یکی از افراد ما مشاور او شد، ما با برنامه‌ی خود که نتایج مطالعات قبلی‌مان بود وارد میدان شدیم. ما موفق شدیم با برنامه‌ای که ارائه دادیم بیش از ۱۲۰۰۰ سلاح هسته‌ای تاکتیکی را به روسیه بازگردانیم و بیش از ۴۰۰۰ کلاهک هسته‌ای را ـ که به سمت ایالات متحده نشانه رفته شده بود ـ با یک ایده‌ی علمی از وضعیت تهدید خارج کنیم.

راه حل ما این بود که اورانیوم موجود در این کلاهک‌ها به اورانیوم درصد پایین‌تری تبدیل شده و برای تولید الکتریسیته به‌کار رود. جالب است بدانید در آن سالها، حدود ۲۵ درصد از الکتریسیته‌ی هسته‌ای ایالات متحده از همان سوخت‌ها حاصل شد: این مثال، یک نمونه ایده‌آل برای درک این موضوع است که چگونه میشود یک ایده‌ی کاملا علمی را به یک ایده‌ی سیاستگذاری تبدیل کرد.

ــ پروفسور گراهام آلیسون
بنیانگذار و رئیس «دانشکده‌ی حکومتداری جان اف. کندی» دانشگاه هاروراد در سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۹

گراهام آلیسون، موسس دانشکده‌ی جان اف کندی دانشگاه هاروراد

گراهام آلیسون، موسس دانشکده‌ی جان اف کندی دانشگاه هاروراد

منبع:  سخنرانی پرفسور گراهام آلیسون در دانشگاه صنعتی شریف؛ ۳ تیر ۱۳۹۳
__________________________________
* Belfer Center for Science and International Affairs
http://belfercenter.ksg.harvard.edu

 

(continue reading…)

، ۲۲ تیر ۱۳۹۳
در گروه: تاریخ, سیاسی

Leave a Comment more...

تاریخ و درام

، ۰۹ فروردین ۱۳۹۳

سوالی که همیشه با دیدن فیلم های تاریخی یا روایی که به دنبال روایت یک واقعه هستند برایم وجود داشته این است که آیا اساساً امکان دارد بتوان روایتی را بدون دست کاری اصل داستان و خوراندن عناصر دراماتیک برای ببیننده جذاب نمود؟

آیا اصلاً چنن قصه ای ارزش دیدن دارد؟ شاید فیلم سازها بگویند اسم این چیزی که شما میگویی فیلم مستند است نه فیلم سینمایی یا سریال . فیلم سینمایی بایدقصه داشته باشد. باید بیننده را بنشاند پای فیلم.
بیینده فیلم سینمایی میخواهد سرگرم شود نه اینکه از برخی وقایع حقیقی در قالب تصویر باخبر شود.
البته شاید چنین حرفی هم نزنند اما این مسئله که یک واقعه تاریخی به واسطه نیاز به جذابیت داستانی تحریف شود برایم آزار دهنده است.

تاریخ و درام– اینکه فیلم حضرت علی علیه السلام را ببینی و قطام شخصت اصلی فیلم باشد.
– اینکه مختار سقفی در یک دوئل حیرت انگیر وسترن حرمله را بکشد.
– اینکه مختار بر خلاف حوادث تاریخی چون ذهن بیننده امروزی نمیپسندد دشمنان را زنده در دیگ جوشان نیندازد
– اینکه قهرمانان داستان بر خلاف واقعیت همیشه سفید باشند و بدها همیشه سیاه.
– اینکه بعضی نویسنده های سعی میکنند برای باور پذیرتر شدن شخصیت خود کمی او را سیاه کنند.

 

مختار نامه- حرمله

حرمله – مختار نامه

در نهایت شخصیتی را میبینی که با اینکه ممکن است در زندگی اش مانند هر انسان دیگری ضعف هایی داشته باشد اما حتماً  ضعف هایش در آنچه در فیلم دیده ای نبوده است.
نکته مشترک همه این فیلمهای تاریخی هم این است که همیشه سازندگان توجیه هنرهای ساخت فیلم را برای تحریف خود کرده اند.
البته نمیخواهم نقد روش فیلم سازی کنم که اصلاً در حیطه سواد و تخصص من نیست. من از دید یک بیننده عادی حرف میزنم که بعد از دیدن برخی فیلم های همه تصاویر ذهنی اش بهم میریزد…
تصویر ذهنی ای که بر اساس واقعیات ساخته شده نه به دلیل عشق و محبت به یک شخصیت یا کاراکتر.
مثلاً در فیلم چ چمرانی که بر روی دیوار فرار دموکرات ها رو نظاره میکند به خاطر جذابیت فیلم سازی تبدیل میشود به فردی که با یوزی در زیر زمین کمین گرفته و فاتحه شهادت میخواند.
یا هلی کوپتری که واسطه تنگی جا با کوه برخورد کرده به واسطه تیر تک تیرانداز دشمن به سر خلبانش سقوط میکند.
یا هواپیمایی که حتی خود چمران دلیل اصلی سقوطش را نمیداند به واسطه تیراندازی کور کرها سقوط میکند.
یا رسوخ چمران از طریق تونل قدیمی زیر پاسگاه به میان کردها و … (در اینجاhttps://plus.google.com/u/0/102181544132855163516/posts/HY7VofLoYiK)

 

شهید اصغر وصالی - فلم چ

شهید اصغر وصالی – فیلم چ

احتمالاً فیلم شهید بابایی را هم خیلی هایمان دیده باشیم. آن روایت های کودکی شهید که پر واضح است ساخته تصورات نویسنده اند. کار جایی بیخ پیدا میکند که حادثه آنقدر مسجل و نقل شده است که تو برایت سوال میشود نویسنده و کارگردان به چه رویی چنین تحرف بزرگی انجام داده اند.
روایت دوران کودکی فلان شخصیت که واقعاً اطلاعات چندانی از آن در دسترس نیست خیلی ایرادی هم ندارد ولی روایت وارونه داستانی مانند حادثه کربلا با آن همه مبنای روایی محکم موجود خیلی غجیب است.
اگر برایتان سوال است در مورد چه حرف میزنم بهتراست فیلم رستاخیر را ببنید.
در مورد همین فیلم های تلویزیونی هم داستان چنان تفاوتی نمیکند. از قاضایای درام و عاشقانه زلیخا نسبت به حضرت یوسف علیه السلام …
زندگی زلیخا در عشق کور و طولانی تا زمان پیری و سرگردانی در کوچه و خیابان
البته معنای این حرف این نیست که نویسنده عمداً تحریف واقعیت کرده و یا اصلاً چه کسی میتواند تکذیب کند که اینگونه نبوه است؟ منظور این است  که حتی اگر فرضاً سندی دال بر وقوع اتفاقاتی نظیر عشق زلیخا به حضرت یوسف علیه السلام با آن جزئیات باشد طبیعتاً به اندازه یک سریال چند قسمتی چند ساعته نیست و بخش اعظمش هنرمندی نویسنده است.
به نظرم باید دید هدف از آن دستکاری ها چیست. هدف شاید در حرفی که نویسنده و کارگردان میخواهند با آن فیلم بزنند باشد.  شاید فرج الله سلحشور به دنبال رساندن پیغامی از زبان کاراکترها به بینندگان است. این خیلی هم هنرمندی است که پیغامت را از زبان کارکترهای فیلم برسانی .

شهاب حسینی در نقش شهید بابابی

شهاب حسینی در نقش شهید عباس بابایی


اما نه به قیمت اینکه شخصت حقیق کاراکتر تو از اساس تخریب شود.
دکتر چمران چریک در موقعیت یک فرمانده بشود ریش سفیدی که با وجود حضور 20 نفر آدم در صحنه خودش تکی یک گاری پر از مجروح را میکشد.
یا ضامن نارنجک را دیوانه وار کشیده و صحنه شلیک آر پی جی به همرزمانش را میبیند و همزمان در حال گپ فیلسوفانه زدن با رئیس کردهاست .
شاید ریشه همه این خراب کاریها در نوع آموزش فیلم سازهای برمیگردد. عموماً همگی هم از امریکا درس سینما خوانده اند و به نوعی تکنیک های هالیوودی میدانند.
این خاصیت فیلم سازهای ما نیست فیلم سازهای هالیوود خیلی بدتر وقایع را تحریف میکنند. از امثال فیلم 300 بگیر تا به نوح 2014 برسی …

شاید بهترین فیلمی که با پوسته روایی تاریخی دیدم فیلم در چشم باد بود . ازآنجایی که کارگردان به طور واضح از بستر فیلم و درام استفاده کرده بود تا حرفش را بزند. هیچ شخصیت واقعی را هم آنقدر دخیل فیلم نکرده بود تا کلاً واقعیت تحریف بشود. شخصیت های واقعی در فیلم گذری بودند.
داستان ساخته ذهن کارگردان بود اما جذاب و گیرا …

پ.ن : این متن را بعد از دیدن فیلم “چ ” (چمران – حاتمی کیا) نوشتم. با اینکه فیلم خیلی زیبا و تاثیر گذار بود ولی نه استان کاملاً داستان قائله پاوه بود و نه عرب نیا چمران …

، ۰۹ فروردین ۱۳۹۳
در گروه: اجتماعی, تاریخ, فیلم

۱ Comment :, , , , , , , , , , , , , , , , , , more...

عاشورای 88 را ببخشیم یا فراموش کنیم؟

، ۲۹ آبان ۱۳۹۲

1388_unreast_iranمی پرسید چرا طرفداران حکومت ایران، این قدر به مسایل عاشورای 88 می‌پردازند؟ چه سودی دارد؟ آیا انتشار و بازنشر مکرر این مطالب موجب تفرقه افکنی دوباره میان مردم نمی‌شود؟ آیا بهتر نیست حوادث 88 را فراموش کنیم و به آینده نگاه کنیم؟

پاسخ می گویم که باید «گذشته» را شناخت و از اول هم شناخت و الا نگاه به آینده چیزی نیست جز تکرار گذشته!

انقلاب اسلامی 1357، منتج از دو عاشورا بود: عاشورای 1342 (ه‍.ش.) و عاشورای 1356 (ه‍.ش.). عاشورای 42 (13خرداد) محرک قیام پانزدهم خرداد و تبعید امام خمینی (ره) شد و عاشورای 56 (30 آذر) شعله ور شدن آتش زیر خاکستر مردم ایران بود که در نهایت منجر به پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 1357 گشت (ر.ک. پیوست).

اما عاشورای 88 خیزشی برای نابودی جمهوری اسلامی بود؛ ضدانقلابیون آمده بودند تا در عاشورای 88، نتیجه‌ی دو عاشورای 42 و 56 را از بین ببرند. با این حال من می‌گویم که عاشورای 88 نیز نقطه‌ی عطفی در تاریخ انقلاب است و باید در کنار دو عاشورای 42 و 56 از آن یاد کرد! اگر چه حوادث عاشورای 88 این بار توسط مخالفان انقلاب آغاز شد، اما همین اشتباه بزرگ آنان باعث شد تا صبر مردم انقلابی لبریز شود و حماسه‌ی 9 دی به وقوع بپیوندد و موجب تثبیت جمهوری اسلامی و مرگ فتنه‌ی 88 شود.

برای مردم طرفدار انقلاب اسلامی که فتنه‌ی 88 را سخت‌تر و پیچیده‌تر از فتنه‌ها و کودتاهای قبلی علیه نظام می‌دانند، عاشورای 88، با همه‌ی تلخی‌هایش، ثمره‌ی بزرگی داشت و آن ثمره، حفظ انقلاب اسلامی و شکست فتنه‌گران بود.

عاشورای سال 61 ه‍.ق. را کسانی رقم زدند که خود را مدافع امیر المؤمنین (معاویة بن ابی سفیان ملعون) می‌دانستند و امام حسین ـ علیه السلام ـ را نعوذ بالله بی‌دین می‌شمردند. پیش از آن نیز، نابکاران در جنگ صفین و جمل و نهروان، خود را مسلمان واقعی و علی ـ علیه السلام ـ را خارج شده از دین می‌پنداشتند.

این که عده‌ای خود را چه می‌دانند و چه می‌نامند، نباید ما را گمراه کند. اینکه آنها واقعا چه هستند، مهم است و چیستی آنان، در رفتارشان مشخص است.

بد نیست قسمتی از افتضاحات ضد انقلابیون در عاشورا 1388 را که خودشان به عنوان «مستند حماسه پل کالج» در اینترنت منتشر کرده اند، ببینید. این فیلم نقاب «اعتراضات آرام» را از چهره‌ی این دروغگویان بر می‌دارد. به عنوان یک مثال، دقیقه 22:50 این فیلم را ببینید. این ضد انقلابیون وحشی (که سرکرده‌‌شان آنها را «مردم خداجوی» نامیده بود) از القاعده پلیدتر هستند. پلیس ضد شورش را به گروگان گرفته اند و می‌زنند؛ پلیسی با صورت خونین ملتمسانه می‌گوید: «جان مادرت نزن» کسی از این مردم خداجو(!) به پلیس می‌گوید: “بگو خامنه ای حرامزداه است! [تا نزنم!]”

لینک دانلود مستقیم: http://www.ageofinheritors.com/wp-content/uploads/2013/11/ashura_88.mp4

لینک یوتیوب: http://youtu.be/gbxpcCTPFVs

سوء استفاده از عاشورا و شورش افرادی که نه تنها اعتقادی به روز عاشورا ندارند بلکه عقاید و تفکراتی متفاوت از امام حسین ـ علیه السلام ـ دارند و از بازگو کردن آن نیز هیچ ابایی ندارند، باید در حافظه‌ی تاریخی این ملت حک شود. تحریف و سوء استفاده‌ی بی‌دینان و ضددینان از دین، حربه‌ای است که اگر از آن غافل شویم، روزی قرآن‌ها بر سر نیزه خواهند برد و دیگر روز، سر مبارک امام حسین ـ علیه السلام را.

عاشورای 88 را نه باید فراموش کرد و نه باید بخشید؛ باید آن را در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت کرد و تا همیشه از آن عبرت گرفت.

نظرات خوانندگان در گوگل پلاس »


 پیوست

ساواک و روحانیت جلد 1 بولتن‌هاى نوبه‌اى ساواک از 25 / 12 / 1349 تا 30 / 06 / 1357 ؛ روزشمار: 1356/10/09 ؛  صفحه:203
شماره‌ /9535
تاریخ : 2536/12/23 [1356/12/23]
بولتن : نوبه‌اى از تاریخ 2536/06/23 تا [1356/12/23] درباره‌ : روحانیون و گروههاى افراطى مذهبى
6) عناصر افراطى مذهبى که‌ همواره‌ مترصد به‌ دست آوردن فرصت براى انجام فعالیتهاى اخلالگرانه‌ در جهت هدفهاى روحانیون افراطى و متعصبین مذهبى هستند در ادامه‌ فعالیت هاى اخلالگرانه‌ خود در نقاط مختلف کشور در روزهاى عاشورا و تاسوعا [1369/30/29] در شهرهاى قم ، اصفهان ، کرمانشاه‌، تبریز، دزفول ، بهبهان ، شیراز، جیرفت ، نجف آباد ، سارى ، آمل ، بابل و برخى دیگر از نقاط کشور فعالیت هاى را به‌ صورت برپا کردن تظاهرات یابانى ، دادن شعارهاى ضدمیهنى ، آتش زدن تعدادى از مغازه‌هاى مشروب فروشى ، شکستن شیشه‌هاى تعدادى از سینماها و شعب بانکها، پخش اعلامیه‌ مضره‌ و ایراد سخنرانى خلاف مصالح مملکتى ، حمل پلاکارد و پرچمهایى با شعارهاى تحریک آمیز دنبال کرده‌اند در فعالیت هاى اخلالگرانه‌ عناصر وابسته‌ به‌ گروههایى که‌ مبادرت به‌ فعالیت هاى فوق کردند، نمودار گردیده‌ است که‌ موید هماهنگى و ارتباط روحانیون افراطى ، عناصر متعصب مذهبى متاثر از نظریات آنها، گروههاى افراطى دانشجویى و گروههاى برانداز مذهبى در سطح کشور مى باشد. در فعالیت هاى اخلالگرانه‌ فوق در روزهاى عاشورا و [1356/09/30] و تاسوعا [1356/09/29] 58 نفر از اخلالگران توسط مامورین انتظامى دستگیر گردیده‌اند.


مطالب مرتبط

، ۲۹ آبان ۱۳۹۲
در گروه: تاریخ, سیاسی

۴ Comments :, , more...

داستان یک شبهه روشنفکر غربزده‌ی مصری

، ۲۳ مرداد ۱۳۹۲

در سوم ژوئن ٢٠١٣، وقتی السیسی پیام آغاز کودتا و سرنگونی رئیس جمهور منتخب، مرسی، را در تلوزیون مصر می‌خواند، البرادعی پشت سر او در تیم کودتا نشسته بود.

فیلم قرائت پیام کودتای السیسی: http://youtu.be/BZKNxhuHCUk

جناب شبهه روشنفکر غربزده در مصاحبه‌ی معروفش با بی.بی.سی، تمام قد از کودتا دفاع کرد و آن را ادامه‌ی حرکت انقلابی مردم مصر و در راه دموکراسی دانست.

فیلم مصاحبه البرادعی با بی.بی.سی: http://youtu.be/kiwCL_KGh2I

حالا که چهره‌ی خوناشام کودتا از پشت نقاب لشکرکشی‌های خیابانی بیرون افتاده است، البرادعی از معاونت دولت استعفا داده، و ژست مردم دوستی گرفته است. وضعیت امروز مصر گناه نابخشودنی همین فرد است.

این داستان، نمونه‌ای از داستان‌های شبهه روشنفکران غربزده‌ی جهان سومی است.

تصویر: السیسی پیام آغاز کودتا را قرائت می‌کند. البرادعی سمت چپ تصویر، نشسته است. منبع عکس: http://bit.ly/13lK93y

تصویر: السیسی پیام آغاز کودتا را قرائت می‌کند. البرادعی سمت چپ تصویر، نشسته است.
منبع عکس: http://bit.ly/13lK93y

 

، ۲۳ مرداد ۱۳۹۲
در گروه: تاریخ, سیاسی

Leave a Comment :, , , , , more...

مستند بی.بی.سی در مورد موسی کوسا و روابط پنهان دستگاه‌های اطلاعاتی انگلیس و لیبی در دوران حکومت قذافی

، ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۲

موسی کوسا در جوانیپیشنهاد می‌کنم، این مستند 25 دقیقه‌ای بی.بی.سی در مورد موسی کوسا و روابط پنهان دستگاه‌های اطلاعاتی انگلیس و لیبی در دوران حکومت قذافی را ببینید.

و از این پس اگر مسوولی از انگلیس در مورد حمایت از حقوق بشر و مخالفت با شکنجه‌ی انسان‌ها، سخنی گفت، فقط لبخند بزنید!

دانلود از دراپ‌باکس (153 مگابایت): http://bit.ly/moussakoussa

دانلود مستقیم: لینک

، ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
در گروه: تاریخ, سیاسی, فیلم

Leave a Comment :, , , , more...