Author Archive

انقلاب آری، کودتا نه

، ۱۹ خرداد ۱۳۹۳

1- من از محمد مرسی تنفر دارم و احتمالاً از شنیدن خبر اعدامش توسط دولت جدید مصر ناراحت نمیشوم، چون معتقدم مرسی با تعصبات کورکورانه عربی و فرقه ای که داشت باعث نابودی انقلاب مردم مصر شد. همچنین خطر روی کار آمدن دولتی که صددرصد وابسته به آمریکا و غرب باشد را از خطر دولت فرقه گرای مرسی برای اسلام و جمهوری اسلامی کمتر میدانم. پس این نوشته نباید به هیچ وجه دفاع از مرسی و دولت به ناحق برکنار شده اش تلقی شود بلکه نقدی است بر دیپلماسی ذلت مدار و کدخدا شاد کن دولت روحانی و تیم دیپلماتهای مدعی وزارت خارجه.

2- در دوران دانشجویی ما که اتفاقاً همزمان شده بود با دولت به اصطلاح اصلاحات، در جریان بحثهایی که با رفقای دانشجوی چپ نما داشتم همیشه به ایشان تذکر می دادم که اگر به دنبال سرنگونی و نابودی جمهوری اسلامی هستید راهکار آن تلاش برای نفوذ در حاکمیت و آنچه اربابانتان به عنوان فشار از پایین و چانه زنی از بالا مطرح می کنند نیست، بلکه راهکار تغییر نظام همان راهکاری است که نظام به وسیله آن بر سرکار آمده یعنی انقلاب (بماند که این پیشنهاد هیچ وقت مورد قبول فداییان اصلاحات آمریکایی واقع نشده و نخواهد شد زیرا عمده این افراد حتی حاضر نیست اند به خاطر اهدافشان یک چک بخورند). چه اینکه انقلاب به عنوان یک حرکت خودجوش مردمی و فراگیر مورد تأیید اصحاب اندیشه و تفکر می باشد و اسلام هم آن را تأیید می کند چه له و چه برعلیه اهدافش باشد. اما کودتا چه نظامی و چه غیر نظامی در تمامی مکاتب سیاسی امری مذموم و ناپسند است. (رجوع کنید به این پست: http://goo.gl/N73uar)

3- آنچه در مصر پیش و پس از روی کار آمدن محمد مرسی اتفاق افتاد دوگانه انقلاب-کودتا بود. مردم مصر انقلاب کردند، رژیم نامبارک حسنی مبارک را سرنگون کردند و پس از آن در طی یک فرآیند دموکراتیک دولتی که میخواستند را بر سرکار آوردند. اما طرف مقابل که ژنرال های وابسته به رژیم پیشین بودند تلاش کردند به انحاء مختلف و نهایتاً با یک کودتای نظامی خونین (بخشی از نتایج آن در پی نوشت می آید) ، به قدرت باز گردند.

4- مرور بخشی از آنچه در مصر بعد از کودتا رخ داده است، ما را به این واقعیت رهنمون می سازد که علی القاعده دیپلماتهای مدعی دولت فعلی نباید دولت جدید مصر را چه به لحاظ فرآیند بر سر کار آمدن (کودتا) و چه به لحاظ افراد بر سرکار آمده (وابستگان به غرب) تأیید نمایند و کمترین اقدامی که در این رابطه می توانستند انجام دهند عدم فرستادن نماینده رسمی به مراسم تحلیف رییس جمهور جدید مصر بود، که متاسفانه به جهت وادادگی و وابستگی فکری به غربهمچنین خوشایند کدخدا رفتار کردن در تمام مسائل ، این مهم مورد چشم پوشی قرار گرفته شده است.

5- نهایتاً باید بگویم این اتفاق (شرکت کردن معاون وزیر خارجه در مراسم تحلیف سیسی) یکبار دیگر مهر تأییدی بر خودباخته بودن و وابسته بودن فکری تیم تصمیم گیرندگان سیاست خارجی دولت جدید زده همچنین از نظر بنده به نوعی تأیید جنایات سیسی و دار و دسته اش توسط دولت روحانی می باشد.

پی نوشت:
بخشی از نتایج کودتای مصر:
– کشته ها: در مجموع 3143 مصری در جریان های مختلف از 3 ژوئیه 2013 تا 31 ژانویه 2014 كشته شده اند. از این تعداد مرگ و میر، حداقل 2528 غیر نظامی در رویدادهای سیاسی مانند تظاهرات و درگیری ها کشته شده اند. دست کم 60 افسر پلیس و سرباز مصری در این حوادث جان خود را از دست داده اند.
– زخمی ها: بیش از 17000 مصری در بیش از 1100 تظاهرات و درگیری از 3ژوئیه تا 28 فوریه زخمی شده اند.
– بازداشتی ها: حدود 18977 مصری به بهانه   ارتباط داشتن با بحران سیاسی در این کشور بین 3 ژوئیه و دسامبر 31 دستگیر شده اند كه حدود 16387 نفر در جریان رویدادهای سیاسی و 2590 دیگر به عنوان رهبران سیاسی بازداشت شده اند.
– تروریسم: در مجموع 281 مصری در حملات تروریستی بین 3 ژوئیه تا 31 ژانویه كشته شده اند ( 224 افسر پلیس و سرباز و 57 غیر نظامی ) . بیش از 180 حادثه تروریستی از 28 فوریه به بعد گزارش شده است.
اطلاعات بیشتر در این لینک : http://goo.gl/4vHhjy

محمد مرسی در حال انتصاب ژنرال عبد الفتاح السیسی به وزارت دفاع. کمتر از یک سال بعد السیسی علیه مرسی کودتا کرد.

محمد مرسی در حال انتصاب ژنرال عبد الفتاح السیسی به وزارت دفاع. کمتر از یک سال بعد السیسی علیه مرسی کودتا کرد.

، ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
در گروه: سیاسی

۱ Comment :, , , more...